Az alkalmazottak 80 százaléka nem a bér miatt hagyja ott a munkahelyét. Fél év, mire talál valakit a cég a kieső helyére.
Szűts Ildikó, az Országos Humánmenedzsment Egyesület (OHE) elnöke a Világgazdaság kérdésére elmondta: a fluktuáció 5-6, a munkaerőhiány pedig további 6-8 százalékos bevételkiesést jelent az OHE másfél évvel ezelőtti felmérése szerint, azaz összességében 11-14 százaléknyi érték megy veszendőbe.
Nemcsak az fordul elő, hogy nincs elég munkaerő a cégeknél, máskor van, de nem megfelelő végzettségű, képzettségű vagy tapasztalatú. Szűts szerint manapság gépészmérnököket, belső ellenőröket, hegesztő szakmunkásokat vagy villanyszerelőket akár három-hat hónapig is keresnek a munkáltatók, ami milliós költséggel járhat. A minőségbiztosítási vezető, az ügyvezető vagy a menedzser esetében már többmilliós költsége is lehet a fejvadásznak, és gyakori eset, hogy végül egy konkurens cég vezetőjét csábítják el.
Az OHE tavalyi kutatása szerint a dolgozók 80 százaléka nem a bér miatt hagyja ott a munkahelyét, inkább a közvetlen munkahelyi vezetőjével kerül konfliktusba, vagy nem megfelelő a cégen belüli információáramlás. További ok lehet, ha nem egyértelmű a dolgozó feladatköre, vagy nem működik jól a szervezet.
A szellemi foglalkozásúak anyagi okból általában akkor váltanak munkahelyet, ha az új cégnél legalább 20 százalékkal magasabb a keresetük.