Jelentősen többet kell bérezésre áldozni, de még mindig nem kerül annyiba a magyar munkaerő, mint Szlovákiában, Csehországban vagy Lengyelországban. Számos cégnél a kötelező béremelést a cafeteria visszavágásával oldják meg, melyen megint csak az állam nyer.
Magyarországon 12,9 százalékkal nőtt az átlagbér, amely a tavalyi év egészét tekintve bruttó 297 ezer forint volt, az országos átlag pedig decemberben 328 ezerre emelkedett. A fogyasztói árak 2,4 százalékos növekedése mellett a reálkereset 10,3 százalékkal emelkedett – derül ki a KSH adataiból.
Idén pedig még tavalyinál is jobb, 8-10 százalékkal magasabb bérekre számíthatnak a munkavállalók – írta a Népszava. Így az év egészében 330 ezer forint körül alakulhat a bruttó átlagkereset, de év végére a versenyszférában 370 ezer forint fölé is ugorhat a bruttó átlagbér.
A béremelkedés elsődleges oka a munkaerőhiány. A szlovák, cseh és lengyel dolgozói átlagbérek egyébként még így is 20-25 százalékkal magasabbak a magyar alkalmazottakénál. Számos munkavállalónak ráadásul csak a fizetése emelkedett, a tényleges jövedelme nem, mivel a kötelező béremelések miatt sok helyen elvették az addigi cafeteria juttatásokat. Ennek legnagyobb nyertese az állam, ugyanis az adómentes cafeteria juttatásokból adóköteles bér keletkezik.
A kevésbé termelékeny szektorok, például a kistelepülések boltja viszont alig tudják kigazdálkodni kötelező béremelések fedezetét.