Durván nőnek a termőföldárak.
Több mint tíz százalékkal nőtt a termőföld ára 2016-ban. A területek értéke átlagosan 11,2 százalékkal haladta meg az előző évi szintet, így egy hektár szántó országos átlagban már 1,22 millió forintot ért – derül ki a Takarék Termőföldindexből. A drágulás gyorsult az előző évhez képest, de elmaradt a 2012–2014 közötti időszaktól. Előzetes számításaik szerint további áremelkedés következett be, a 185 ezer hektárnyi tranzakció országos átlagára 1,4 millió forint/hektár volt.
A bankcsoport adatai szerint az elmúlt öt évben megduplázódtak a hazai földárak, ám még mindig nem túlzott az árszint. A termőföldindex elemzése szerint a mostani szint duplája, 2,5 millió forint/hektár körül van az a szint, ami felett egy átlagos adottságú hazai földnél már megkérdőjelezhető a megtérülés.
A TAKARÉK Termőföldindex értéke 2016-ra 180,5-re emelkedett az egy évvel korábbi 162,4-es szintről, míg a inflációval korrigált érték 147,7-re a korábbi 133,4-ről.
Az árak 2016-ban az ország összes régiójában ismét emelkedtek, a legjobban a Nyugat-Dunántúlon, ahol átlagban 23,4 százalékkal többért cseréltek gazdát a területek, mint az előző év azonos időszakában. Ettől jelentősen elmaradt az árnövekedés a Közép-Dunántúlon és a Dél-Alföldön, de azok még így is 14,1, illetve 13,8 százalékot tettek ki, míg a Dél-Dunántúlon 12 százalék volt a drágulás. A többi régió esetében az országos átlagnál kisebb arányban nőttek az árak a tranzakciók során.
A legtöbbet az Észak-Alföldön kellett fizetni a szántóterületekért 2016-ban, de a Nyugat-Dunántúl is megelőzte a 2015 előtt hosszú ideig a legdrágábbnak számító Közép-Magyarország régiót. A legolcsóbban tavaly továbbra is Észak-Magyarországon lehetett szántóterülethez jutni, ahol az árak nem érték el a 750 ezer forintot.
Az Észak-Magyarország régióban elsősorban a szőlőbirtokok értéke magas, a közel 1,4 millió forint hektáronként a negyedik legmagasabb az országban. A dunántúli régiók mindegyikében szintén a szőlőbirtokok számítanak a legértékesebbeknek, közülük is csúcstartóak a Közép-Dunántúlon 2,3 millió forint/hektár áron értékesített területek.
Az alföldi régiókban a gyümölcsösök a legértékesebb földtípusok, a második helyen a szántóföldek állnak. Közép-Magyarországon pedig a meglehetősen értékes (közel 1,5 millió forint/hektár) gyümölcsösök mellett kiemelkedőek a több mint 1,3 millió forint/hektár áron gazdát cserélt gyep/rét/legelő besorolású ingatlanok, amelyek ugyanennek a kategóriának az országosan körülbelül 800 ezer forint/hektáros áránál mintegy 63 százalékkal drágábbak.
2016 erős időszaknak számított a hazai termőföldpiacon köszönhetően a Földet a gazdáknak néven elindított földprivatizációs programnak. Ennek a legnagyobb nyertese Mészáros Lőrinc és családja lett. A felcsúti vállalkozófamília több mint 1500 hektár földet vásárolt a privatizáció során.
Nem ez volt azonban az egyetlen jövedelmezőnek tűnő agrárakciója Mészáros Lőrincnek az elmúlt időszakban. A tokaji borvidéken több szőlőbirtokra is szert tett az év során.