Öt évre megújítja a glifozát nevű növényvédőszer-hatóanyag engedélyét az Európai Unió. A zöldek felháborodtak, a termelők közül sokan hosszabb időre szóló engedélyt láttak volna szívesen. Magyarország is megszavazta a döntést.
A régóta heves vitákat kiváltó növényvédő szer hatóanyagának használatáról, annak engedélyezéséről a döntés Németország révén született meg, amely a korábbi tartózkodás helyett most a hatóanyag jóváhagyása mellett szavazott – írja az Agrárszektor. Magyarország is megszavazta a döntést.
Az uniós fellebbviteli bizottság, amely az EU tagállamainak szakértőiből és az Európai Bizottságból áll, november 27-én ülésezett, hogy megvitassa a glifozát növényvédő szer hatóanyag engedélyének megújítását. A tagállamok minősített többsége a bizottság öt évre szóló jóváhagyására vonatkozó javaslata mellett szavazott. A minősített többség megszületését Németország biztosította, amely a korábbi tartózkodás helyett most a jóváhagyás mellett szavazott.
18 tagállam szavazott a glifozát mellett, köztük Lengyelország, Bulgária és Románia, amelyek korábban a németekhez hasonlóan tartózkodtak. Kilenc tagállam viszont a hatóanyag ellen voksolt, Portugália pedig tartózkodott.
Ugyanakkor a Copa-Cogeca, az Európai Unió mezőgazdasági termelői szervezete csalódottságának adott hangot a glifozát engedélyének ötéves jóváhagyásával kapcsolatban. Az érdekképviselet szerint az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) és az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) is pozitív értékelést adott ki a hatóanyaggal kapcsolatban, ezért a bizottságnak a lehető leghosszabb, 15 éves meghosszabbítást kellett volna előterjesztenie.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutatási ügynöksége 2015 márciusában a lehetséges rákkeltő anyagok közé sorolta a világ egyik legnépszerűbb – és az Egyesült Államokban a legtöbbet használt – gyomirtóját. A franciaországi székhelyű Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) szakértői szerint a glifozát jelentette rákkockázat főleg azok esetében áll fenn, akik foglalkozásukból adódóan vannak kitéve a szer hatásainak. Az otthoni kertészkedés szempontjából a glifozát nem jelent kockázatot – jelezték.
A Greenpeace Magyarország az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint tovább folytatja küzdelmét a "kockázatos glifozát" betiltásáért. A szervezet azt várja Magyarország döntéshozóitól, hogy védjék meg a lakosság egészségét és az élővilágot a veszélyes vegyszerektől és nemzeti szinten tiltsák be a rákkeltéssel gyanúsított glifozát használatát – hangsúlyozták.
Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértőjének véleménye szerint legfontosabb a mezőgazdaságban az állományszárításra történő felhasználás tilalma, ugyanis ezáltal jut leginkább a glifozát az élelmiszerekbe. A növényvédő szer mihamarabbi teljes körű betiltására is szükség van, beleértve a játszótereket, közparkokat, ahol még nagyobb esély van arra, hogy akár a gyerekek is közvetlen kapcsolatba kerüljenek a veszélyes vegyszerrel – nyilatkozta szervezet szakértője.