Oroszország több milliárd dollárral akar beszállni a technológiai megapoliszba Szaúd-Arábiában. Erről nyilatkozott az orosz befektetési alap főnöke, Kirill Dmitrijev, miután találkozott a megapolisz fő támogatójával, Mohamed bin Szalman herceggel, a szaúdi trón várományosával.
Maga Szalman király nemrég járt 1500 főnyi kísérettel Moszkvában. Ez volt az első alkalom, hogy Szaúd-Arábia uralkodója orosz földre tette a lábát. A szovjet időkben Szaúd-Arábia halálos ellenségnek tekintette az ateista rendszert. Most azonban szent a béke, sőt a világ két vezető olajnagyhatalma szorosan együttműködik az OPEC politikájának kialakításában. Együttesen érték el, hogy az OPEC-tagállamok az export csökkentése révén viszonylagos stabilitást teremtettek a globális piacon, ahol a túltermelés újabb árcsökkenéssel fenyegette mind Oroszországot, mind Szaúd-Arábiát, a többi olajexportból élő államról már nem is beszélve. Milyen lesz Neom, a technológiai megapolisz a Szuezi csatorna közelében, mely már nem az olajra hanem a nap- és a szélenergiára épül majd fel?
Csekély 500 milliárd dollárt kíván költeni az egyiptomi és a jordániai határ közelében épülő városóriásra a sivatagi királyság befektetési alapja. Mindezt a 31 éves trónörökös Mohamed bin Szalman elképzelései alapján. A New York városánál 33-szor nagyobb, 26 ezer négyzetkilométeres területen fekvő technológiai megapolisz nemcsak a Közel-Kelet, de az egész globális gazdaság fontos központja lehet. Közel van a Szuezi csatorna és Izrael, mely a technológiai fejlesztések élvonalában halad a legtöbb területe – írja a Russia Today.
A herceg az informatikát, a genetikát és más modern tudományokat akar a középpontban látni. Épp ezért az egész megapolisz megújuló energiával működik majd abban az országban, mely eddig az olcsó olajra alapozta létét. Ennek vége, és Mohamed herceg végképp a huszonegyedik századba kívánja elvezetni Szaúd-Arábiát. Épp ezért mérsékelni akarja a vallás befolyását a hétköznapi életre. Modern, a világra nyitott és toleráns iszlámot akar. Ehhez nyilván lesz még egy vagy két szava a vahabita irányzat képviselőinek is, akik még a herceg nagyapjával, Szaúd királlyal kötöttek szövetséget. Csakhogy az ország most kényszerhelyzetben van: a tartósan alacsony olajárak miatt a régi fejlesztési modell nem tartható. Ezért tervez technológiai megapoliszt a sivatagba a trónörökös, aki modern hatalommá szeretné változtatni a világ egyik legkonzervatívabb királyságát, Szaúd-Arábiát.