A bankoknak sokkal élesebb versenyre kell felkészülniük a jövőben, ehhez a mostaninál korszerűbb szolgáltatásokat kell nyújtaniuk, ennek egyik első lépéséként 2019 második felében Magyarországon bevezetik az azonnali fizetések rendszerét – ez derül ki a Magyar Nemzeti Bank tanulmányából.
Divéki Éva és Kajdi László a Digitális átállás a pénzforgalomban - a sikeres banki alkalmazkodás öt pontja című tanulmányukban azt elemzik, hogy a jelenleginél élesebb verseny a technológiai fejlődés révén létrejövő innovatív pénzforgalmi szolgáltatások elterjedésére vezethető vissza.
Kiemelik: az innovatív szolgáltatások nyújtása az internet használata miatt nem áll meg az országhatároknál, a pénzforgalmi szolgáltatóknak nemcsak a hazai, hanem a külföldi szereplőkkel is versenyezniük kell. Ennek során a bankoknak a manuális tevékenységek jó részét automatizálniuk kell, illetve a belső banki folyamataikat is át kell alakítaniuk. A tanulmány készítői egyebek mellett a régi, akár több évtizedes számlavezető rendszerek cseréjét hozzák fel példaként a korszerűsítésre, ami a pénzintézetek hatékonyabb működését eredményezheti.
A szerzők kitérnek arra: az ügyfelek részéről alapvető elvárás lett az "azonnaliság", a folyamatos 24 órás működés, emiatt az utóbbi időben a világ számos országában elterjedtek, vagy bevezetés előtt állnak az azonnali fizetést biztosító rendszerek.
Az MNB a verseny fokozása érdekében ösztönzi az azonnali fizetési rendszer létrehozását - olvasható a tanulmányban, rámutatva, hogy a bevezetéshez szükséges alapkoncepciót és szabályrendszert tavaly decemberben publikálta az MNB, a GIRO Zrt. pedig megkezdte a rendszer megvalósítását.
Kiemelték: a szereplőknek végre kell hajtaniuk mindazokat fejlesztéseket, amelyek biztosítják, hogy legkésőbb 2019 második felében elérhetővé váljon az azonnali fizetési szolgáltatás a hazai fogyasztók és vállalkozások számára.