Vállalkozás hvg.hu 2017. október. 11. 10:59

Mutatjuk, kik keresnek hatalmas pénzeket az észak-koreai atomparával

Természeti katasztrófák, felerősödő háborús fenyegetések idején mindig vannak olyan vállalkozások, amelyek az emberek félelmeire alapozva csinálnak jó üzletet. És mindig akad vevő a „túlélőkészletekre”.

 A Costco amerikai kereskedelmi lánc október elején, a neten hirdetett meg egy „túlélési élelmiszercsomagot”. A reklám szerint: „ezer dollárérét egy személy egy évre elegendő tartós élelmiszert biztosíthat”. Sokan bevették a maszlagot, és megrendelték az egyébként korábban is mindig is hozzáférhető, ócska konzerveket kínáló „survival kit” csomagot. A készlet két napon belül kimerült, vagyis elkelt a teljes kínálat. Igaz, a cég nem hozta nyilvánosságra, hogy valójában mekkora mennyiséget dobott piacra.

Az amerikai kiskereskedelmi óriás, a Walmart is már régóta kínál „survival kit”-et. Tehát ez nem új, de most reneszánsza van csomagnak. Az ötvenes években, a hidegháború idején az amerikaiak a szovjet nukleáris támadástól féltek, felvirágzott az atombiztos földalatti óvóhelyeket kínáló építési vállalkozók biznisze. Most ez az üzletág Japánban prosperál. Az ország nagyon közel van a Koreai-félszigethez, ahol háború, akár nukleáris háború törhet ki, legalábbis ezt sugalmazzák a hisztériakeltésben utazó médiumok. A gazdag japánok most bunkereket és sugármentesítő légtisztító készülékeket vásárolnak.

De még a konfliktuszónáktól sok ezer kilométerre lévő Franciaországban is sokan bedőlnek a katasztrófabiznisznek – írja a párizsi Le Figaro. Hatalmas pénzért hajlandók huszonöt évre „tartósított” élelmiszercsomagokat és vízkészletet vásárolni. Közben viszont sok szakértő úgy véli, hogy nem elsősorban a készletfelhalmozás, hanem a gyors evakuálás és a túlélési ösztön kialakítása a katasztrófák elleni fő védekezés.

A Franciaországhoz tartozó közép-amerikai Saint-Martin szigeten a hurrikán átvonulása után szinte nagyobb katasztrófa volt az üzletek fosztogatása, mint maga a vihar. Tehát a lakosságot mindenütt, még a látszólag sebezhetetlen régiókban is fel kell készíteni a váratlan eseményekre. Vagyis elsősorban a józan felvilágosításon, a valós információk széles körű áramoltatásán és az állami szervek felkészültségén múlik a váratlan katasztrófahelyzetek kezelése.

Amibe beletartozik például a német hatóságok által is javasolt néhány napos élelmiszerkészlet „spájzban tartása”.  A katasztrófabiznisz haszonélvezői viszont mindig a pánikra és az irracionális félelmekre játszanak, és ez eddig be is jött nekik. (képünk illusztráció)