Vállalkozás hvg.hu 2017. szeptember. 28. 15:10

Így lakmároznak a döglődő cégekből az igazán nagyok

A szabályozási rések kihasználásával növelhetik vagyonukat az államon megtollasodott oligarchák.

A bűnügyi zárlatot megkerülve árulják a csődbe ment Buda-Cash Brókerház egyik irodaépületét, és már vevő is van rá – írja az e heti HVG. De az elmúlt években csődbe jutottak vagy egyszerűen csak fizetési nehézségekkel küzdők elértéktelenedett vagyona egyébként is aranybánya azoknak, akik kellő mennyiségű tőkét és információt birtokolnak.

A cégfelszámolások és követeléskezelők környékén több olyan praktikát is kifejlesztettek, amellyel jogsértés nélkül, de olcsón hozzájuthatnak nagy értékű ingatlanokhoz, termelési kapacitásokhoz, eszközökhöz.

Az egyik ilyen fogás a követelések megvásárlása. Remek példa erre a bicskei horgásztó és környéke, amelyet Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester az után zárhatott el a környékbeliek elől, hogy befurakodott az oda golfpályát álmodó, de csődbe ment izraeli cégek hitelezői közé. A Mészáros és Mészáros Kft. egy követeléskezelő cégen keresztül megvásárolta az egyik hoppon maradt üzletfél követelését. Így bekerült a felszámolás alatt lévő vállalkozás hitelezői választmányába, amely éppen arra adott mandátumot, hogy Mészárosék másik családi cége, a Búzakalász 66 Kft. kerüljön birtokon belülre a 300 hektáros területen.

A szürkegazdaságba sorolja a Magyar Faktoring Szövetség elnöke, Csáki Ferenc azokat a megoldásokat, amikor egy befektető csak amolyan fedőcégnek használja a követelésvásárlót, hogy rajta keresztül jusson hozzá az ingatlanhoz. Felszámolói körökben is elismerik, hogy egy potenciális befektetőnek, aki árverésen vásárolna meg egy vagyontárgyat, jóval kevesebb rálátása van az eljárásra, mint egy hitelezőnek, ezért igyekeznek átülni annak a pozíciójába. Így került Orbán Viktor kormányfő vejének, Tiborcz Istvánnak a közelébe a félkész visegrádi hotel betonkolosszusa is.

Részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.

hvg

 

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.