A Franco Manca brit pizzahálózat egyik főnöke már most nagyon aggódik. Ez az étteremlánc 80 százalékban uniós tagállamokból és főleg Közép-Kelet-Európából érkező munkaerőt alkalmaz. Most házon belüli meggyőző kampányt indítottak annak érdekében, hogy dolgozóik ne meneküljenek el.
A hivatalos adatok szerint a tavaly március végétől számított egy évben 33 ezerrel több európai hagyta el Nagy-Britanniát, mint az előző 12 hónapban. A brit vendéglátóipar hárommilliós szektor és itt dolgozik a legtöbb vendégmunkás, főleg közép-európaiak. De idén június és augusztus között jóval kevesebben jelentkeztek a meghirdetett állásokra, mint a korábbi években. Nem csak a jogi bizonytalanság nyugtalanítja az uniós polgárokat. A Brexit-népszavazás óta az angol font értéke csökkent az euróhoz és más valutákhoz képest. Ez az Angliában dolgozó kiskeresetű vendéglátóipari alkalmazottaknak érzékelhető jövedelemcsökkenés.
Alex Wrethman, a Charlotte’s londoni bisztróhálózat főnöke elmondta az AFP-nek: egy angol nem fog reggel fölkelni azért, hogy elmenjen egy pubba mosogatni. Inkább felveszi a munkanélküli segélyt, a napi söradagra ebből is bőven futja. De a Brexitet büszkén megszavazó, többnyire nagyon szerény műveltségű, alsó középosztálybeli brit férfiú törzskocsmájában szinte biztosan magyar, lengyel, román vagy moldovai a csapos, a pincér és a mosogató. Alex Wrethman négy évtizede mosogatófiúként kezdte annál a bisztróhálózatnál, amelynek jelenleg a tulajdonosa.
Az én karrierem kivétel, ma már egyetlen angol sem akar heti hetven órát dolgozni a vendéglátó szektorban
– mondta a vállalkozó.
Az ágazat nagyon súlyos bajba kerülhet az egyik brit gazdasági elemző csoport tanulmánya szerint. A KPMG előrejelzése szerint évente hatvanezer ember hiányzik majd a brit kocsmákból, ha megvalósul a képzetlen munkaerő bejövetelét korlátozó, egyelőre még csak kiszivárogtatott kormányzati terv. A brit vendéglátósokat tömörítő egyik szakmai szervezet, a BHA szerint két év múlva katasztrofális munkaerőhiány lesz a pubokban, ha korlátozzák a bevándorlást.
Persze van más vélemény is
Az egyik elit angol étteremlánc tulaja, Tim Martin, aki a Brexit lelkes politikai támogatója is volt, nem pesszimista. A Wetherspoon kocsmák és vendéglők 37 ezer főt alkalmaznak, és csak a személyzet 5 százaléka nem brit. Igaz, Tim Martin az AFP-nek nyilatkozva elismerte, hogy az utóbbi hónapokban kicsit nehezebb minden vendéglátóhelyen biztosítani a vendégek által elvárt kiszolgáláshoz szükséges személyzetet.