Vállalkozás hvg.hu 2017. július. 18. 11:30

Így kell bombaüzletet csinálni roncstelepre szánt vadászgépekkel

A francia légierő Mirage F-1 típusú vadászbombázói sok konfliktusban vizsgáztak jelesre. A balkáni béketeremtéstől, a líbiai hadműveleteken át a mali iszlamisták legyőzéséig. De a gépek szavatossága 2014-ben lejárt, ekkor vonták ki a hadrendből az utolsó 63 darab Mirage F-1-est. Mi lesz velük?

A gépek azóta a közép-franciaországi bázis, Chateaudun hangárjaiban pihentek, vagyis rozsdásodtak. De a franciák sejtették, hogy nem kell roncstelepre vinni a gépeket, mert egy egészen más jövő is elképzelhető a számukra. Az amerikai légierő most állítja hadrendbe a világ legdrágább, legkorszerűbb, legfélelmetesebb vadászgépét, az F-35-öst, a Lockheed Martin cég szuper termékét. De az új gépet hadgyakorlatokon kell még tesztelni, méghozzá sokáig és sokszor. A „US Air Force” pályázatot írt ki polgári cégeknek: ki tud a legjobb áron régi, de még használható gépeket szállítani a hadgyakorlatokhoz. Végül is az Airborne Tactical Advantage Company lett a győztes. Ez a cég, amely a Textron vállalatcsoporthoz tartozik, 63 leselejtezett Mirage gépet kínált fel. Ehhez persze meg kellett állapodni a francia gyártó céggel, a Dassault Aviaition-nal és a francia légierővel is- írja a francia Les Echos.

Az üzlet létrejött: 63 Mirage F-1-es megy az USA-ba és ott a hadgyakorlatokon az ellenséges gép szerepét játssza majd a szuper F-35-ösökkel szemben. Persze azért a három éve rozsdásodó masinákat először rendbe kell hozni, ezt a feladatot a Dassault egyik belga leányvállalata látja el és az életre keltés után mehetnek a gépek a tengeren túlra. A megállapodás szerint a következő 10 évben francia cégek tartják majd karban a gyakorló gépeket. Vagyis a 300 milliós alapüzlet jóval gyümölcsözőbb lehet, hiszen a Dassault cég által gyártott gépek üzemeltetését kizárólag francia beszállítók tudják majd garantálni.

Tehát: ne dobd ki elavult vadászgépedet, mert az, kiképzési célokra még sok-sok évig használható. Ez a megállapodás egyébként jóval Donald Trump és Emmanuel Macron megválasztása előtt jött létre, és azt jelzi, hogy az üzleti alapokon is nyugvó, francia-amerikai védelmi együttműködés valójában független attól, hogy pillanatnyilag ki a Fehér Ház vagy az Elysée-palota lakója.