Emberi jellemvonásokkal bíró majmokat figyelt meg négy hónapon át egy belga tudós Bali szigetén az Uluwatu templomban. A falka tagjai szemérmetlenül lopnak a turistáktól, és az elcsent tárgyakat csak akkor adják vissza, ha kapnak érte ennivalót. Vagyis üzletelnek.
A majommaffia tagjai gyakorlatilag mindent lopnak-írta meg a brit Daily Mail. Szemüvegeket, fényképezőgépeket, kamerákat, tárcákat. Zsákmányukat addig nem eresztik, amíg meg nem kapják, amit akarnak. Majmok másutt nem viselkednek így, csak ebben a templomban. A kutatók elismerik, hogy bármennyire is zavaró azt kimondani, ezek az állatok az emberéhez hasonló kognitív képességeket fejlesztettek ki. A lopás, majd az azt követő alkudozás, üzletelés viselkedési normává, tradícióvá fejlődött a csapatban.
A Liège-i egyetem kutatója, Fany Brotcorne négy hónapon át figyelte csapatával a majmok viselkedését. Megállapította, hogy a lopásra leginkább hajlamos egyedek abból a csoportból kerülnek ki, amely közvetlenül a templom mellett él, így tagjai gyakran találkoznak turistákkal. Akik szintén ismerték a lopós-alkudozós majomsereglet furcsa szokásait, tudományosan azonban ez az első vizsgálat, amely bizonyítja, hogy olyan kulturális gyakorlatról van szó, amelyet a majmok generációi átadnak egymásnak.
Brotcorne azt is megállapította, hogy a környékre távolabbról érkező majmok átveszik a templom mellett élők szokásait, tanulnak tőlük, vagyis lopni és alkudozni kezdenek. A leggyorsabban azok a csapatok kapnak rá a turisták megsarcolására, amelyekben több fiatal hím is van. A kutatás eredményeiről egyébként a New Scientist folyóirat is beszámolt.(Képünk illusztráció, egy Celebeszen honos üstökös makákóról készült)