Áfacsalás: valamiért döcögősen halad a nyomozás a műszaki áruházak ügyében
Az elektronikai, háztartási gépek kereskedelmével foglalkozó cégcsoportra több mint két éve csapott le a NAV. Az ügy vádemelési szakaszban van, de a Magyar Nemzet szerint a nyomozás során számos furcsaság történt.
Senkit sem ítéltek még el a bő két évvel ezelőtt kirobbant kétmilliárdos áfacsalási ügyben, az eljárás döcögősen halad – írja a Magyar Nemzet. Bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt indítottak annak idején eljárást, a nyomozást befejezték, az ügy a Csongrád Megyei Főügyészség előtt, vádemelési szakban van.
2015. január végén csaknem harminc embert gyanúsítottak meg az áfacsalások miatt, végül 13 ember kezén kattant a bilincs, ők az Emátrix.hu, az Ármátrix.hu, az Electropark.hu és a Bemutatóterem.hu nevű műszaki webáruházakat üzemeltették.
A lap felveti: a NAV két évvel ezelőtt sajtóközleményekben dicsérte az adónyomozók munkáját, ezért is kérdéses, miért halad ilyen döcögősen az eljárás.
A Magyar Nemzet úgy értesült, hogy több furcsaság történt a nyomozás során.
Az adóhivatal például arról számolt be, hogy 2 milliárd forint értékben foglalt le műszaki termékeket, pedig az interneten elérhető nyilvános információk szerint ennek az összegnek csak a felét foglalhatták le. Az áfacsalási ügyben érintett cégcsoport közül az egyik vállalkozás, a Bravotech Kft. csődegyezségi ajánlata megjelent, és hivatalosan felkerült az internetre. Ebben a dokumentumban az szerepel, hogy a büntetőüggyel összefüggésben „csak” 1,08 milliárd forintnyi árukészletet foglalt le az adóhatóság.
Emellett a lap szerint a NAV több bizonyítékot nem vett figyelembe a nyomozás során, például azokat az átvételi elismervényeket, amelyeket a Szlovákiában működő webáruház ügyfelei írtak alá, amikor átvették a rendelt termékeket. Azokról a számlákról van szó, amelyek bizonyítják, hogy történt legális értékesítés Szlovákiában is.
Az adóhatóság egyszerűen az összes Szlovákiába kiszállított árut áfacsalásban érintett termékként számolta el, így jött ki a 2 milliárd forintos kárérték összege – olvasható a cikkben.
A lap arról is ír: az ügy egyik gyanúsítottja polgári pert kezdeményezett a hazai műszaki piac jelentős részét lefedő gyártók ellen, jogosulatlan gazdagodás címén. Miss Jánost, a Bemutatóterem.net Zrt. vezérigazgatóját a hatóságok „fő szervezőnek” nevezik az áfacsalási ügyben. Közleményében megerősítette a perindítást, és közölte azt is: a napokban egy másik polgári kerestet is benyújtanak magánszemélyekkel szemben, melyben a „NAV nevében”, a háborítatlan működésért kizsarolt, komoly összegeket követelnek majd vissza – tette hozzá.