A cápák általában akkor kerülnek be a hírekbe, ha valahol Ausztrália vagy Dél-Afrika partjainál megsebesítenek, netán megölnek egy szörföst. Ilyenkor az egész világsajtót bejáró információ alapján az a benyomás keletkezhet, hogy a cápa fenyegeti az embert. Pedig a valóság éppen fordított.
Több cápafajt sodort már a teljes kipusztulás szélére a halászat, ami inkább vadászat. Sőt, még annál is kegyetlenebb: a cápát a fedélzetre húzzák, levágják az uszonyait, majd a már magatehetetlen testet visszadobják a vízbe. A becslések szerint évente hetvenmillió cápa pusztul így el. Az uszonyból fenséges leves készül, amely Kínában, Hongkongban és sok ázsiai országban a bankettek egyik nélkülözhetetlen fogása.
Pár éve a környezetvédők kampányt indítottak a cápák védelmére. Több nagy szállodalánc, híres étterem levette étlapjáról a cápauszony levest. De a csemege nem tűnt el, inkább csak illegalitásba vonult. A világ cápauszony-kereskedelmének központja Hongkong, itt a becslések szerint évente 1,6 tonna talál gazdára. De 2017 első két hónapja azt sejteti, hogy a rekord meg fog dőlni: januárban és februárban ugyanis a hongkongi vámosok 1,3 tonnát foglaltak le. Ebből persze arra is lehet következtetni, hogy mekkora mennyiség kerüli el a vámosok figyelmét, akik nem nyithatnak ki minden konténert. Elvben az uszony akkor forgalmazható, ha a kifogott állat teljes feldolgozásából származik. Vagyis az uszony levágása után nem dobják vissza. De a végtermék eredete ellenőrizhetetlen – írja az AFP.
Hongkongban most négy nagy konténert foglaltak le, az uszonyok Indiából, Kínából, Egyiptomból és Peruból érkeztek. Vagyis a cápavadászat a világ összes tengerén zajlik. A Sea Shepherd környezetvédő szervezet, amely a bálnavadászat ellen is harcol, nemrég elégedetten konstatálta, hogy egyre több szálloda és étteremlánc, valamint légi társaság és tengeri fuvarozási cég csatlakozik a cápauszony bojkotthoz. De nem sokkal az optimista közlemény publikálása után jött a hír az 1,3 tonnás uszonyszállítmány hongkongi lefoglalásáról. Vagyis ugyanaz a helyzet a cápauszony-kereskedelemmel, mint az egyébként nemzetközi egyezményekben is tiltott elefántcsont- vagy orrszarvútülök-forgalmazással: a dollármilliárdokat hozó biznisz minden környezet- és állatvédelmi szempontot felülír.