Vállalkozás hvg.hu 2017. február. 10. 12:54

Próbaidőn van? Ezt jó, ha tudja!

A próbaidőnek kiemelt jelentősége van a munkavállalók és a munkáltatók szempontjából is, azonban alábbiakra érdemes odafigyelni, ha szeretné elkerülni a munkaügyi pereket.

1. A próbaidő jelentősége

Egy munkaviszony kezdetén a munkáltató nem láthatja előre, hogy az újonnan felvett munkavállalója valóban be fogja-e váltani azokat a reményeket, amiket a munkaszerződés megkötésekor elvárt tőle. A munkavállaló pedig nem lehet biztos benne, hogy új munkahelyével elégedett lesz. Ha már a munkakezdéskor nyilvánvalóvá válik, hogy az együttműködés nem lesz hosszú életű, mindkét fél megszüntetheti a munkaviszonyt különösebb következmények nélkül a próbaidő tartama alatt – olvasható Dr. Dobos István ügyvéd és Miklós Péter Ákos összefoglalójában.

2. Szabályai

A próbaidő hosszával kapcsolatban a legfontosabb szabály, hogy főszabály szerint legfeljebb 3 hónapos, de ha van kollektív szerződés, akár 6 hónapos időtartamra is kiköthető.

A próbaidő tartama alatt bármelyik fél élhet az azonnali hatályú felmondás jogával. Ilyenkor a felmondó nyilatkozatot nem kell megindokolni. Más a helyzet akkor, amikor az egyik fél a próbaidő lejártát követően felmondja a munkaszerződést azonnali hatállyal, és próbaidőre hivatkozással nem indokolja azt meg. Ebben az esetben az azonnali hatályú felmondás érvénytelen, kivéve, ha tartalmilag megfelel más munkaviszonyt megszüntető egyoldalú nyilatkozatnak.

3. Erre kell figyelni a 3 hónapnál hosszabb a próbaidőnél

Ha van kollektív szerződés és megengedi a 3 hónapnál hosszabb eltérést a próbaidőt illetően – legfeljebb 6 hónapban –, a munkaszerződés vonatkozó kikötése érvényes. Ha nincs kollektív szerződés és a próbaidő meghaladja a 3 hónapot, a kikötés érvénytelen. Ilyenkor úgy kell tekinteni, hogy a hibás próbaidős kikötés nem létezik, és helyette az általános 3 hónapos tartam irányadó, kivéve, ha a felek az érvénytelen rész nélkül nem állapodtak volna meg.

4. Így lehet visszaélni az érvénytelen kikötéssel

Önmagában az érvénytelen próbaidő kikötés nem jár jogsérelemmel, hanem a munkaszerződés olyan tartalmi hibában szenved, amivel akár a munkáltató, akár a munkavállaló – rossz esetben – visszaélhet. Abban az esetben akkor érheti jogsérelem a munkáltatót/munkavállalót, ha a másik fél úgy szünteti meg egyoldalúan a munkaviszonyt próbaidőre hivatkozással, hogy arra nem lenne jogosult.

A költséges, időigényes munkaügyi perek elkerülése érdekében célszerű együttműködésre törekedniük a feleknek és ezért elengedhetetlen, hogy ismerjék jogaikat és kötelezettségeiket. Azoknak a munkavállalóknak tehát, akiknek munkaszerződésében 3 hónapnál hosszabb a próbaidő, érdemes megnézniük a kollektív szerződést és tájékozódni a munkáltatónál. Munkáltatóként pedig érdemes betartani a próbaidő tartamára vonatkozó szabályokat és mindig tájékoztatni a munkavállalót.