Vállalkozás hvg.hu 2016. december. 15. 11:54

Durva bírság egy üdülési jogokkal hitegető cégnek

Időseket csapott be üdülési jogok értékesítéséről egy cég, a versenyhivatal a kiszabható legmagasabb büntetéssel sújtotta.

A kiszabható legmagasabb, 35 millió 144 ezer 400 forintos bírsággal sújtotta a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Timeshare Market INC Kft. a fogyasztók megtévesztése miatt – közölte a versenyhivatal.

A döntés szerint a vállalkozás valótlanul állította, hogy üdülési jogok másodlagos értékesítésével foglalkozik, megtévesztő tájékoztatást adott az üdülési jogok piaci értékéről, továbbértékesítési lehetőségéről és a továbbértékesítés eredményességéről. Hamis állításokat közölt a befizetett összeg levásárolhatóságáról, illetve a pénz visszatérítéséről sikertelen értékesítés esetén.

A Timeshare Market 2013 decemberétől telefonos és személyes, szóbeli egyeztetések keretében, valamint egyéb online hirdetésekben, weboldalakon népszerűsítette üdülési jogokkal kapcsolatos ajánlatait. Ez 2014-ben és 2015-ben is 300 millió forint feletti bevételt eredményezett a számukra.

A GVH súlyosító körülményként értékelte, hogy a másodlagos értékesítés ígérete bizalmi jellegű, a kereskedelmi gyakorlat több szempontból is jogsértőnek minősült, a fogyasztók széles körét érte el, időben elhúzódott. Ráadásul a teljes kereskedelmi gyakorlat a jogsértő kommunikációra épült. Az is súlyosbító tényező, hogy a megcélzott fogyasztói kör jelentős része idősebbekből áll, akik minél hamarabb és nagyobb áldozatot is vállalva szeretnék meglévő üdülési jogukat eladni, így kifejezetten nyitottak és érzékenyek ilyen üzenetekre, illetve, hogy a jogsértéssel jelentős előnyre tett szert a Timeshare Market.

A bírság kiszabásakor a versenyhivatal a jogsértéső szolgáltatás értékesítéséből származó bevételből indult ki: az összeg a társaság tavalyi árbevételének a tizede. Kérdés, hogy fizetik majd be, mivel a cégadatbázis szerint a Timeshare Market október vége óta felszámolás alatt áll.

A versenyhatóság az elmúlt években több versenyfelügyeleti eljárást indított az üdülési jogok  továbbértékesítésével kapcsolatban, honlapján pedig figyelemfelhívó tájékoztatást tett közzé a lakosság számára. Az üdülési jogokkal trükköző cégeknél a rendőrség is nyomozott.

A vizsgált ügyekben a cégek egyeztető előadásokon értékesítették az üdülési jogot, sokszor olyan fogyasztóknak, akik már rendelkeztek egyéb üdülőhasználati joggal. Ezekben az esetekben az üdülési jog továbbértékesítésére vonatkozó ajánlatok elsősorban olyan fogyasztóknak szóltak, akik életkoruk vagy egészségi állapotuk miatt már nem tudják igénybe venni az üdülési lehetőséget, és egyre nagyobb teherrel jár számukra a megnövekedett összegű éves fenntartási díj befizetése.