Vállalkozás hvg.hu 2016. szeptember. 24. 09:30

Hiába nyomulnak a robotok, ezt a melót nem veszik el az emberektől

Az autógyártásban és sok már iparágban már realitás, hogy a robotok átveszik az emberek munkáját. És minden olyan területen, ahol iszonyatos mennyiségű adatot, információt kell begyűjteni, elemezni és feldolgozni.

 Ezért a híres cambridge-i egyetem érdekes kutatásra szánta el magát. Azt próbálták kideríteni, hogy a tőzsdei szakma kulcsposztján dolgozó bróker helyettesíthető lesz-e egyszer egy szuper számítógéppel, vagyis egy robottal. A sakkban már vannak erre utaló jelek, de azért ott is, amíg sportról beszélünk, emberek állnak, pontosabban ülnek egymással szemben. És akkor számít a tekintet, egy köhintés, egy megérzés is.

 A cambridge-i kutatók 18, önként jelentkező brókert vontak be kísérletbe. Ezek a szakemberek az euró válság idején, a londoni tőzsdén dolgoztak és kifejezetten jól teljesítettek. Kritikus időszakban, iszonyatos stressz alatt, jó, hasznot hozó döntéseket hoztak, pedig néha csak másodperceik voltak a választásra.

 De hogy sikerült ez nekik? Hiszen sok, ugyanott ténykedő bróker leszerepelt, holott nagyjából ugyanolyan jól képzettek voltak. A kísérlet eredménye arra mutatott rá, hogy a kritikus döntéseket az ember nem az agyával, hanem a szívverése, a szervezet egyéb, intim visszajelzései alapján hozza meg. „Persze, ehhez komoly tapasztalat és szakmai tudás is kell, de sok, nagyon sok, megérzés is – összegezte a kísérlet eredményeit John Coates a program vezetője a The Financial Times-ben

John Coates szerint tehát a bróker szakmában egyelőre nem fenyeget a robotok hatalomátvétele. Marad a tapasztalat, az emberi tudás, a megérzés. És persze a szerencse, amiről egyelőre nincsenek tudományos értékű elemzések.