A Gerlóczy Kávéház már több mint fél éve nem kapja meg az önkormányzattól a terasznyitási engedélyt, annak ellenére, hogy a sokadik indokként felhozott, a szomszédos utcába tervezett építkezés még el sem kezdődött. Az önkormányzat motivációi nem egészen világosak, nemcsak azért, mert fél év alatt háromszor változtatta meg a teraszbezárás indokát, de azért is, mert terasz híján a kávéház mellett az önkormányzat is több millió forinttól esik el.
A Gerlóczy Kávéház közismerten az egyik leghangulatosabb kiülős hely Budapesten, rejtett, csendes terasza népszerű az egyébként zajos belvárosban. Nem csak a turisták és a helyiek kedvelik, 2007-ben az év kávéházának választották egy országos szakmai versenyen, tavaly szeptember végén pedig még a főváros is méltatta a vendéglátóhely teraszát.
Ugyanekkor kezdődött azonban a kávéház kálváriája is, ahogy bezsebelte a fővárosi elismerést, októberben már érkezett is a pofon a helyi önkormányzattól, hogy
nem kapják meg az egy hónappal ezelőtt benyújtott hosszabbítási kérelmükre az engedélyt, és nem működhet tovább az egyébként egész évben üzemelő teraszuk.
Első indok
Az önkormányzat arra hivatkozott, hogy a dobogós téli teraszt
a Gerlóczy az engedélytől eltérően használja, és ezért bírságot is kiszabott,
amit a tulajdonosok azért sem értettek, mert már évek óta így működtek. Ezért felháborodásukban a bírósághoz fordultak, ami még novemberben kimondta, hogy a terasz szabályosan működött, és az ítélet kitért arra is, hogy emiatt nem érheti joghátrány, vagyis ki kell adni az engedélyt.
Ennek ellenére az csak nem érkezett meg, és hónapokig semmilyen más reakció sem jött az önkormányzat részéről, többszöri megkeresés és időpont-egyeztetés ellenére sem. A várakozás közben átcsúsztak 2016-ba. Tudni kell, hogy a nyári – és egyébként az egész éves – forgalom meghatározó részét a terasz hajtja. Ilyenkor plusz munkaerőt kell felvenni és ennek megfelelően tervezni, úgyhogy előrelátóan inkább még egyszer benyújtották a kérelmet, elhagyva a korábban problémásnak talált dobogós kialakítást, csak a székekre és asztalokra kérve engedélyt, de választ továbbra sem kaptak.
Második indok
Így ismét jogi útra terelték az ügyet és közérdekű adatigényléssel passzírozták ki a nemleges választ az önkormányzatból, amely ezúttal arra hivatkozott, hogy közműcsere korszerűsítése lesz a szomszédos Városház utcában – amely egyébként konzervatív becslés szerint is legalább 50 méterre van a Gerlóczy Kamermayer téri teraszától – és
az építkezéssel járó zaj és por zavarná a terasz működését.
Az önkormányzat aggodalma egészen elfogadható válasznak tűnhet, csakhogy az elmúlt években folyamatosan zajlottak közműcserék, többek között a terasztól néhány méterre is, és akkor még nem tartották aggályosnak az ezzel járó port és zajt, ami zavarhatja a vendégeket.
Megkerestük az önkormányzatot, ahol a Közterület-hasznosítási osztálytól azt az információt kaptuk, hogy a polgármester a szakhatósági vélemények alapján azért nem adta meg az engedélyt, mert nem csak közműkapacitás-bővítési munkálatok, de közterület-fejlesztés is lesz a területen, a tervek szerint júniustól. A korábbi közműcserével kapcsolatban pedig azt mondták, hogy „az csak egy közművet érintett, és csak pár napos kivitelezési munkálatról volt szó. Most viszont hónapokig tartó kivitelezésről beszélünk, és a felsorolt, legalább hét közműszolgáltató beavatkozásáról, ami nyilvánvalóan zajjal és porral jár majd, esetenként nehéz megközelíthetőséggel. Sőt a közműmunkálatok miatt időszakosan közmű-szolgáltatási szünetek is adódhatnak.”
Bár pontosan nem tudjuk, hogy milyen építési munkálatokkal jár és mennyi ideig tart majd például a nem messze elhelyezkedő, Ferenciek téri Párizsi udvar szállodává alakítása, de a tövében működő vendéglátóegységek kihelyezett asztalai és székei nem egészen egy métere az elkerített területtől is működhetnek. Talán ezt az ellentmondást az önkormányzatnál is problémásnak találták, mindenesetre időközben az Egy nap a városban blog megkeresésére már ismét más indokkal álltak elő.
Harmadik indok
“Mivel az épített környezet szűkös, a gyalogosforgalom és az építési munkálatokhoz szükséges terület biztosítása elengedhetetlen. A bontott, illetve beépítendő anyagok ideiglenesen ezen a területen kerülnek majd elhelyezésre, így
a munka és balesetvédelmi okok miatt nem lehetséges
a terasz működtetése” – írta az önkormányzat a blog kérdéseire. Bár a balesetvédelmi okok elég nyomós indoknak tűnnek, a Gerlóczy Kávéház ügyvédje szerint az ismét nem állja meg a helyét, ugyanis – ahogy az a BKK által kiadott forgalomtechnikai kezelői hozzájárulásban áll – „építési területen kívül a munkaterületről kikerülő anyag, építési anyag és törmelék nem tárolható. Építési területen pedig a bontott és az építése anyagot minden esetben kalodában kell elhelyezni.”
Így nyírták ki a Becketts-et |
Az V. kerület esetében nem ez az első eset, hogy egy jövedelmező és jól bejáratott, magas színvonalat képviselő vállalkozást lehetetlenítenek el, emlékezzünk csak a Beckett's-re, amely a rendszerváltás óta működő kultikus hely volt, de 2014 elején bezárni kényszerült. Az Index információi szerint az ír bárnak otthont adó önkormányzati tulajdonú helyiség bérleti joga nem a báré volt, hanem egy harmadik személyé, akinek idővel megromlott a viszonya az önkormányzattal, és elvesztette ezt a jogot. A Beckett's hiába próbált közvetlen szerződést kötni a hivatallal, csak ígéreteket kaptak, és bár elindultak a helyiségre kiírt tenderen, nem nyerték el, sőt senki más sem. Legalábbis a Bajcsy-Zsilinszky úti üzlethelyiség azóta is üresen áll. |
Az ügyvéd szerint ez pontosan azt jelenti, hogy nem helyezhető el hulladék a Kamermayer téren – amely egyébként nem építési terület, csak érintett helyrajzszám, legalábbis az építkezés I. üteme szerint, a másodiknak még híre-hamva sincs. Azt onnan azonnal el kell szállítani. Megkerestük a V. kerület illetékes ügyintézőjét, hogy ez valóban azt jelenti-e, amit az ügyvéd kiolvas belőle, de eddig nem kaptunk választ kérdésünkre.
Ember legyen a talpán, aki ilyen környezetben vállalkozik
Annyi azonban bizonyos, hogy ha az építkezés valóban olyan körülményeket okoz is, ami miatt teljes mértékben elfogadhatatlanná válik a terasz működése, meglehetősen furcsa az az eljárás, hogy az építkezés megkezdése előtt bő fél évvel megvonják a terasz engedélyét, úgy, hogy ezzel ráadásul az önkormányzat is elesik az éves 7 milliós közterület-használati díj időarányos részétől.
Ráadásul, ahogy azt a kávéház tulajdonosai mondják, lehetetlen olyan vállalkozói környezetben tervezni, ahol egyszerűen nem kap meg a működéshez elengedhetetlen információkat a vállalkozó, és a terasznyitási engedély elbírálásának eredményéről csak bírósági úton szerezhet tudomást.
Remélhetőleg a Gerlóczyra – amely terasz nélkül képtelen fenntartani a korábbi üzletmenetét – nem az ugyancsak a kerületben kinyiffantott Beckett's-éhez (a nagyon jól menő ír kocsma kivégzéséről keretes írásunkban olvashat) hasonló sors vár, de a tulajdonosok nem túl bizakodóak. „Ha ilyen tisztázatlan eszközökkel folyamatosan beavatkoznak az üzletmenetbe, akkor nem tartható a jelenlegi működés és egy teljes újratervezés szükséges, akár profilváltás egy kiszámíthatóbb üzletre, amely nem függ a terasztól, amire ha most nem adtak engedélyt a bírósági ítélet ellenére, akkor valószínűleg akármikor megtalálják a módját, hogy megvonják.”