Úgy fest, mindkét félnek érdemes alkudozni arról, hogy mi is kerüljön a munkaszerződésbe. A munka törvénykönyve nagy teret enged a munkaviszony szerződéses szabályozásának, azaz a törvény rendelkezéseitől való eltérésre a munkaszerződésben is.
A munkaszerződés körüli alku során akár a munkavállaló hátrányára is meg lehet állapodni, feltéve, ha a törvény ezt kifejezetten megengedi. Ha a munkáltató kalkulál ezekkel a lehetőségekkel, anélkül tudja észszerűen a gazdálkodásához, a cég sajátosságaihoz igazítani a jogviszonyt, hogy a munkavállalót ténylegesen hátrány érné, miközben saját mutatói is javulnak.
Ez azonban hangsúlyozottan nem arról szól, hogy átgázolva a munkavállalón, mindent aláírat vele a cég, hanem félként kezelve, megtárgyalják a lehetőségeket, és azok eredményét vetik papírra – írja az Adózóna. A negatív irányú eltéréshez való hozzájárulásra a munkavállaló ugyanis nem kényszeríthető, ha ehhez mégis hozzájárul, akkor érdemes valamely más tárgykörben többletjuttatást, esetleg kedvezményt adni részére. A törvény közel 50 féle lehetőséget kínál, a leggyakrabban alkalmazottakról lesz szó.
Lehet – sőt, érdemes is – alkudozni például a felmondás feltételeiről, a szabadság szabályozásáról, a munkaidőről és a beosztásról, az ebédidőről, a készenlétről, a túlmunkáról, a bérpótlékról, egyszóval szinte mindenről.