A Magyar Fejlesztési Bankot 8 évig vezető Erős János neve is felbukkant a világ legnagyobb offshore-kiszivárgását jelentő Panama Papírokban. Egy eddig rejtve maradt üzletről hullot le a lepel: a magas rangú állami cégvezető egy nálunk is befolyásos osztrák befektető cégei között zajlott – pont akkor, amikor az OMV nagyon meg akarta szerezni a Molt.
Erős Jánosnak, aki 2002–2010 között volt az MFB elnöke, hivatali ideje alatt volt egy panamai cége. Ennek közreműködésével egy hazánkban jól ismert osztrák befektetővel bizniszelt 2007–2009 között, akkor, amikor az OMV nagyon meg akarta venni a Molt – írja a Direkt36.
A világ legnagyobb offshore-kiszivárgásából kiderült új részletekről az osztrák lap, a Falter számolt be kedden este megjelent cikkében. A munka magyar részébe besegített a Direkt36, amely Magyarországról vett részt a a Süddeutsche Zeitung és az ICIJ nevű tényfeltáró hálózat által vezetett projektben, és már több cikket közölt magyar offshore-érintettekről.
E szerint Erős János az egyik legismertebb osztrák üzletemberrel, Heinrich Pecinával boltolhatott 2007–2009 között úgy, hogy Pecina Collegia nevű magánalapítványa eladott egy Wintercastle nevű céget mintegy 50 ezer euróért annak a panama bejegyzésű Garuda Groupnak, melynek tulajdonosa a papírok szerint Erős János volt. De több jelentős pénzmozgás is volt a Falter szerint a Garuda és Pecina érdekeltségei között. Az osztrák lap szerint ez a kapcsolat akkor is működött, amikor az OMV üzleti offenzívát indított a Mol felvásárlása érdekében, és mint a Direkt36 írja: "ennek a történetnek különböző oldalakon szereplője volt Erős és Pecina is".
A történettel kapcsolatosan nem csak a 2010-es kormányváltás óta a gazdasági élettől visszavonultan élő Erősnek, de Pacinának is nehéz napok következhetnek; utóbbi ugyanis jóideje Magyarországon is jelentős befektetőnek számít (cégein keresztül bent van az FHB Bankban, és abban a Mediaworks Hungary Zrt.-ben is, mely a Népszabadságot, a Nemzeti Sportot, a Világgazdaságot, illetve több megyei lapot is kiad).