Vállalkozás Varga Szabolcs 2016. január. 03. 18:18

Mesterembert várt, de Mekk Elek jött? Ne csodálkozzon

Már egy egyszerű problémára is nehéz jó villanyszerelőt vagy burkolót találni, mivel a megbízható szakemberek folyamatosan külföldre vándorolnak. Aki pedig nem, az drágán dolgozik, és fél évre előre be kell jelentkezni hozzá. A jó hír, hogy vannak, akik már dolgoznak a megoldáson, a kereslet és a kínálat összehozásán.

Ha beütjük a keresőbe, hogy villanyszerelő, biztosan fogunk találni egyet, csak nem mindegy, hogy milyet. Mindenkinek van legalább egy rémtörténete egy mesteremberről, aki ittasan érkezett meg, vagy felvette az előleget, és eltűnt, esetleg el sem ment. Az még a jobbik opciók közé tartozik, amikor minden rendben volt, csak a számla volt horror magas.

Sokan még mindig leginkább az ismerőseik ajánlásai alapján próbálnak tájékozódni, a Facebookon is gyakoriak a segélykiáltások, ha a szűk baráti körben nem járnak eredménnyel. A kulcs a jó referencia, amit ugyan a valamirevaló szolgáltatók weboldalán meg is lehet találni, ezekkel azonban általában az a baj, hogy hónapokra előre be vannak táblázva.

„A mesteremberek hiánya elsősorban ott ütközik ki, hogy a rossz szakembereknek is bőven van munkája” – mondja Dalányi László, a munkaerő-közvetítő ManpowerGroup Hungary ügyvezető igazgatója. A hiány oka szerinte elsősorban a tömeges külföldi munkavállalás, de nem elhanyagolható a kétkezi szakmák presztízscsökkenésének szerepe sem.

Takarító Uber és társai

Kapkodnak a jó szakember után

A piac próbál alkalmazkodni a helyzethez, a Manpower például elsősorban munkaerő-közvetítést végez, ám ha a céges igényeknek megfelelő embert nem találnak – mert mondjuk hiányszakmáról van szó –, akkor a klasszikus ügymenettől eltérve új megoldásokhoz folyamodik. „A jó értékesítő például az egyik legkeresettebb, hiszen ilyen pozíció iparágtól függetlenül minden cégnél van, mi több, a vállalkozás sikerességének egyik kulcsfigurája. Mivel azonban nagyon kevés ilyen jó szakember van, ezért úgy döntöttünk, hogy nem egy céghez közvetítjük ki, hanem mi magunk alkalmazzuk, vagy szerződünk vele, így több céggel is össze tudjuk kötni projekt jellegű munkákra” – mondja Dalányi László. A Manpower ugyan kétkezi szakmunkásokat egyelőre kevésbé közvetít, de elképzelhetőnek tartják, hogy egy ilyen modell alkalmazása jelenthet megoldást a problémára.

Bár még gyerekcipőben járnak, találni már olyan közvetítőoldalakat, amelyek a szakembereket összekötik a piaci kereslettel. Ilyen például a Helpy, amely takarításra szervezett összekötő platformot: náluk online rendelhető a 48 órán belüli takarítás. A projekt a Drukka Startup Factory stúdióban indult, és hasonlóan működik, mint a sharing economy zászlóshajója, a taxis autómegosztó Uber, vagyis a Drukka csak összekapcsolja a vele szerződésben álló takarítókat a megrendelőkkel, és ezért jutalék üti a markát.

Ezen az elven működik a JóSzaki is, ahol országosan lehet keresni bármilyen szakembert, legyen szó burkolóról, kozmetikusról vagy autószerelőről. „A lényeg, amiért jobban jár a szakmunkást kereső felhasználó, mintha a Google-be írná be az igényét, hogy rendszerünk a visszajelzések alapján rangsorolja a találatokat” – mondja Lezsófi Brigitta, a cég munkatársa.

A JóSzakinál ugyanis egy munka után a megrendelők értékelik a mestert, így nem csak a szakik kapott csillagjai alapján lehet tájékozódni, hanem akár a szöveges értékelések is segíthetnek a választásban. Lezsófi Brigitta szerint ez elég komoly motiváció a szakemberek számára, akik a jó referenciáért különösen odateszik magukat, sőt előfordul, hogy az áraikat is leszállítják egy-egy elégedett ügyfél dicsérő szavaiért. „Ahogy a böngészőben sem nyitjuk meg a negyedik, ötödik találati oldalt, úgy itt is csak a legjobb referenciákkal rendelkezők kapják a legtöbb megkeresést, és ez versenyre készteti őket” – magyarázza a cég munkatársa.

A munkára itt ajánlatot is lehet kérni a szimpatikusnak tűnő vállalkozótól, így az árakban sem várhatóak nagy meglepetések a számla benyújtásakor. A cég minden ajánlat után 300 forintot, minden létrejövő megbízás után pedig 1000 forintot kér a mesterembertől, ami szerintük elég méltányos, ahhoz képest, hogy egy helyi lapban megjelenő hirdetés is több ezer forintba kerül.

A közösségi szakemberkeresőn ugyanakkor több kamuprofilt is találtunk. Ezeket próbálják is kiszűrni: „az említett problémák miatt több szigorítást is bevezettünk, most már ugyanazzal a mail címmel és telefonszámmal csak egy profilt lehet létrehozni, illetve folyamatosan kutatjuk fel, és szüntetjük meg az egyértelműen hamis profilokat” – mondja Lezsófi.

Néha egy szorgos kéz is elég lehet

Kialakulóban van egy másik vonal is, ahol a lokális igényekhez igazodva pénztárcabarát ezermester-szolgáltatás felépítésében gondolkodnak. Ebben a modellben a kiérkező szakik a gyorsan elvégezhető munkákat pikk-pakk elintézik, a komolyabb horderejű, nagyobb szakmai tudást igénylő munkákhoz pedig mesterembert ajánlanak.

„Előfordult, hogy valahol csak egy izzót kellett kicserélni. Ez elsőre viccesen hangzik, de a hölgy lakásában elég nagy volt a belmagasság, és hiába tudta volna maga is elintézni, ilyen magas létrája nem volt. Egy izzócsere miatt egy villanyszerelőt mégsem fog kihívni, aki egyből egy kiszállási díjjal indít” – mondja Agócs Balázs, a Kéz a háznál ötletgazdája. A négyfős vállalkozás 5990 forintot kér el egy kiszállásért, de ebben benne van az első óra díja, amely alatt három kisebb dolgot igyekeznek elintézni, ami bármilyen jellegű lehet, a kerti munkától a csöpögő csapig. „Két ember száll ki egy teljesen felszerelt furgonnal, amiben minden szükséges eszköz megtalálható. A csapatot úgy állítjuk össze, hogy a megrendelésnek megfelelő szakember legyen az egyik tag. Ha pedig úgy ítélik meg, hogy komoly a baj, akkor ajánlanak egy szakembert” – mondja az ötletgazda.

„Vannak olyan ügyfeleink is, akikhez már szinte hazajárunk, és minden csip-csup dologgal felhívnak” – mondja Agócs, aki szerint nem könnyű minden elvárásnak megfelelni, ezért is szkeptikus az online értékelésekkel szemben. „Mivel gyakran a megrendelésen kívül is felmerülnek további teendők, így előfordul, hogy tovább kell maradnunk egy óránál, ami miatt viszont késünk a következő megrendelőtől, de történhet mindez egy forgalmi dugó miatt is, az ügyfelek pedig nem minden esetben megértőek, az elvégzett jó munka ellenére sem” – teszi hozzá. Ugyanakkor azt elismeri, hogy egy-egy ilyen negatív visszajelzést a sok pozitív ellensúlyozni tud, és összességében mégis úgy látja, hogy a személyes ajánlás a legmeggyőzőbb, még ha így jóval lassabban is épül ki az ügyfélkör.

A cégnél ugyanakkor már februárig be vannak táblázva, és a csapat bővítésén is dolgoznak, de Agócs szerint ez nehéz ügy. „A szakemberek külföldre özönlésével csak a kóklerek maradtak itthon, akik a nagy kereslet miatt elkényelmesedtek, és minél kevesebb munkával akarnak minél több pénzt keresni” – mondja, majd hozzáteszi, hogy ők átlag feletti fizetést ajánlanak a jelentkezőknek, de sok és lelkiismeretes munkát várnak cserébe, ebbe a képbe pedig a jelentkezők nagy része szinte sosem illik bele.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.