Vállalkozás hvg.hu 2015. december. 07. 13:09

Amerikában tarol az ötlet, amivel itthon hat év börtönt sikerült elérni

Egymillió dolláros befektetést kapott egy cég az Egyesült Államokban, amely magánemberek autóit matricázza fel reklámokkal, amelyek tulajdonosai így pénzhez jutnak. Ugyanezzel az ötlettel próbálkozott a magyar Il Ferro is tíz éve, csak a biznisz helyett ők hatalmas pilótajátékot építettek. A cég ügyvezetője idén júniusban hűtlen kezelésért és sikkasztásért első fokon hat évet kapott.

 

A Wrapify egy közismert – Magyarországon inkább hírhedt – hirdetési formához nyúl vissza: összeköti a brandeket a sofőrökkel, hogy reklámjaikat elhelyezhessék azok privát autóin. Ahogy a júliusban indult cég ügyvezetője, James Heller a közmondást megfordítva mondja: „Tanítunk egy új trükköt az öreg kutyának.” Ugyanis a Wrapify a „kerítést” egy applikáció segítségével végzi, az autókat pedig GPS-en követik, így a cégek első kézből kapják az információt, hogy reklámjaik körülbelül hány emberhez jutnak el – írja a Business Insider.

A cég szolgáltatása már 5 állam 11 városában elérhető, 6000 regisztrált sofőrjük van, akik átlagosan havonta 4-500 dollárt, azaz 115-145 ezer forintot keresnek. A cég összesen egymillió dolláros tőkeinjekciót kapott több befektető társaságtól, és ambiciózusan a hirdetési piac Ubereként aposztrofálják magukat.

Az Il Ferro is hasonló üzleti modellt épített anno, legalábbis látszólag, ugyanis mint kiderült, a hirdetők többségével mindössze barterszerződést kötött, így az újonnan belépő autósoktól begyűjtött regisztrációs díjból finanszírozták a korábban belépőket – egy ideig –, így egy óriási piramisjátékot létrehozva. Az autós ügyfeleknek belépéskor regisztrációs díjat kellett fizetniük: kétéves szerződésnél 180 ezer, ötéves esetén 333 ezer forintot. Ráadásul azt ígérték, hogy negyvenezer forintig átvállalják a hitelbe vásárolt autók után fizetendő törlesztőrészleteket is, így amikor a piramis bedőlt, rengeteg adóst hagyott maga után.

Az Il Ferro-ügyként elhíresült csalássorozat elsőrendű vádlottját, a cég ügyvezető igazgatóját a bíróság első fokon hűtlen kezelésben, sikkasztásban, több mint kétezer rendbeli csalásban és számviteli rend megsértésében találta bűnösnek, amiért 6 év börtönbüntetésre, valamint 428 millió forint vagyonelkobzásra ítélték idén júniusban.