Vállalkozás hvg.hu 2015. november. 23. 14:03

Döcög a vállalkozása? Így akár sokkal többet is kisajtolhat belőle!

Sokan esnek abba a hibába, hogy megelégednek szerény jövedelmet biztosító vállalkozásukkal, miközben anyagilag jobban járnának, ha felszámolnák azt. A kiszámoló blog gyakorlati példán keresztül szemlélteti, mikor érdemes inkább lehúzni a rolót.

Hat, saját tulajdonban lévő cipőboltot üzemeltet a város frekventált helyein az a vállalkozó, akinek példáján keresztül ismertet a blog szerzője egy jellemző hibát, amely gyakran előfordul a magyar kisvállalkozók körében. Az üzlet ugyan nem dübörög, de azért havonta összességében egy másfél-kétmillió forintot kitermelnek a boltok, ezért tulajdonosa nem számolja fel a bolthálózatot.

Azonban – ahogy sokan mások is – ezzel beleesik a saját ingatlan csapdájába. A legtöbben ugyanis úgy gondolkodnak, hogy így nem kell üzlethelyiségre költeniük. Ilyenkor azonban nem veszik figyelembe, hogy az üzlethelyiséget ki is lehetne adni másnak, így tulajdonképpen elesnek a kiadásból származó bevételtől, mert a saját vállalkozás foglalja a helyet. Mivel nemrég felbecsültették az ingatlanokat, tudni lehet, hogy az említett, frekventált helyen elhelyezkedő ingatlanokat összességében havonta körülbelül 7,5-8 millió forintért lehetne kiadni.

Tehát a vállalkozásnak legalább ennyit ki kellene termelni ahhoz, hogy érdemes legyen működtetni, de még ha éppen ennyit hoz is, tulajdonképpen a vállalkozó ingyen gürizik, hiszen ezt az ingatlan magától is kitermelné, már ha mind ki van adva egyszerre, ami a frekventált helyszínek miatt nem elképzelhetetlen. Azonban ha még ennyit sem hoznak – mint a példában említett esetben – akkor érdemes azonnal felszámolni a vállalkozást, mert így minden hónapban havi 6-6,5 millió forinttól esik el a vállalkozó.

A másik nagy hiba, amivel ilyenkor hajlamosak nem kalkulálni az árukészletben fekvő pénz költsége. A bolthálózat tulajdonosának ugyanis 450 milliós árukészletet kell fenntartania, melynek finanszírozása szerény 3-4 százalékos hozam mellett is évi 12-15 milliós veszteséget jelent, mert ez a pénz sem tud kamatozni máshol. A példa szerint így az jön ki, hogy évente majdnem 90 milliós bevételtől esik el a vállalkozó, miközben azt gondolja, hogy az évi 18-20 milliós nyereség rendben van.

És akkor még szó sem esett a termelő eszközök amortizációjáról. A tanulság, hogy nem szabad elfelejteni, hogy a saját tulajdont másnak is bérbe lehetne adni, ezért ennek az elmaradt hasznát is ki kell termelnie a vállalkozásnak.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.