Brüsszelben tiltakoznak a magyar méhészek a kínai mézimport szabályozásának szigorítása érdekében.
„A mézbiznisz egy óriási méretű csalás, mi pedig laboratóriumi mérésekkel alátámasztva több tízezer tonna hamis méz uniós importjáról rántjuk le a leplet” – mondta el a Magyar Nemzetnek Takács Ferenc az Aranynektár Kft. vezetője, aki szerint hivatalos vizsgálatok bizonyítják, hogy a Kínából az uniós országokba irányuló olcsó áru nagyobb hányada ipari hamisítvány. A hamis méz az egészségre nem ártalmas, de a fogyasztók megtévesztésével rontja a jó minőségű, valódi méz előállítóinak piaci pozícióit, és veszélyezteti a méhészek megélhetését. A kínai méz Spanyolországból már ki is szorította az ott honos mézet, Romániában is alig van már hazai méz az üzletek polcain – mondta el a lapnak a szakember.
A kínai méz majdnem felébe kerül az európainak, ezért a nagy élelmiszerláncok inkább ezekkel töltik fel polcaikat, miközben erről a vásárlók mit sem tudnak, ugyanis a címkéről keverék méz esetében nem derül ki, milyen eredetű méz van a csomagolásban, csak az, hogy keverék a termék, azaz EU-n belüli és kívüli alapanyag is van benne. Ugyanis a jelenlegi szabályozás szerint nem kötelező megadni az eredetet.
A méhészeti ágazat 15 ezer családnak ad megélhetést. Az október 30-ára szervezett tiltakozás résztvevői követelni fogják a kínai importméz mintáinak minden összetevőre kiterjedő laboratóriumi vizsgálatát. A jelenlegi gyakorlat szerint ugyanis a kötelező vizsgálatok csupán a minták néhány paraméterére terjednek ki, pedig szélesebb körű elemzés során a hamis tételek már lelepleződnének – mondja Takács.