Vállalkozás hvg.hu 2015. augusztus. 06. 16:25

Tirolban landolt a magyar űrpuli

A Google Lunar XPRIZE magyar versenyzője is részt vesz az Osztrák Űrfórum terepszimulációján.

Az AMADEE-15 program egy kéthetes Mars-küldetés szimuláció az Ausztriában található Kaunertal sziklagleccseren. A kutatók azt vizsgálják, hogy milyen technikai nehézségek várnak a Marsra érkező űrhajósokra, és a munkájukat segítő robotikus felderítőkre. A 19 ország részvételével zajló projektben 12 kísérletet hajtanak végre.

A helyszíni felderítések távirányítású roverekkel segíthetők, így növelve a megvizsgálandó terület méretét. A módszer segítségével nagyobb eséllyel gyűjthetők releváns tudományos információk és minták. A magyar csapat a Puli rocks! kísérletben a Puli roverrel szisztematikusan keres és térképez fel előre meghatározott területeket, képanyagot és pozícióra vonatkozó adatokat küldve az innsbrucki küldetést felügyelő központnak.

„Vagy hárommilliárd éve víz lehetett a Mars felszínén. Mára ebből sziklagleccserek maradtak, vagyis köves, homokos felszín; alatta jég. Ezek a szikla- vagy blokkgleccserek nagyon hasonlítanak a kaunertalira. Ezért alkalmas ez a vidék a marsi körülmények szimulációjára” mondta el Dr Gernot Grömer, az Osztrák Űrfórum vezetője.

A tudományos munka mellett a Puli csapata tovább teszteli a rover navigációs és mozgásképességét, a sztereo képelemzéssel történő távolságmérést, a rover energiaellátási rendszerének teljesítményét, valamint a kis sávszélességen történő kommunikációt.

Dr. Pacher Tibor, a Puli csapatvezetője elmondta, bár a Puli először a Holdra készül, a sziklagleccser is kiváló lehetőséget ad a rover képességeinek további tesztelésére. „Nagyon hasznos tapasztalatokat nyerünk egy ilyen, a valóságot nagyon jól modellező terepkísérlet során. Nem csak a Puli, hanem az őt irányító csapat tudását és képességeit tesszük próbára életszerű körülmények között.” - tette hozzá Pacher.