Vállalkozás hvg.hu 2015. július. 21. 15:13

Semmi közük a görög helyzethez, mégis rettenetesen megszívták

Az alapítók egyszer csak azt vették észre, hogy cégük nevével tele lett az internet, ami minden startup álma. Csakhogy a hírek nem a Grexit nevű szoftver szolgáltatásról, hanem a görög állam unióból való lehetséges kilépéséről szóltak.

Sok elkerülendő buktatóra kell figyelni, amikor nevet adunk cégünknek, de ezt esélyük sem volt kivédeni az alapítóknak. Amint meleg kezdett lenni a helyzet a görögök lába alatt, megszületett a frappáns grexit kifejezés, ami vírusként terjedt a sajtóban, a közösségi médiában és a köznyelvben a cég legnagyobb sajnálatára. „Először azt reméltük, hogy hamar lecseng a dolog, de sajnos tévedtünk” – mondja Niraj Ranjan Rout, a cég egyik alapítója a Mashable-nek.

A cégnél nem látnak más kiutat, mint hogy átnevezzék a vállalkozást, nem csak azért, mert a grexit szó kapcsán a cégük helyet a Görögországgal foglalkozó találatokat dob fel a kereső, de azért is, mert ha ugyan nem is következik be a görögök távozása az európai Unióból, a szónak mindenképpen negatív kicsengése marad a köztudatban.

A "Grex" egyébként latinul nyájat vagy csordát jelent, így nem tűnt logikátlannak egy együttműködéses levelezési eszköz (tool) elnevezésére, „ráadásul fülbemászó és a .com-os domain is szabad volt” – magyarázza a szerencsétlen névválasztás előzményeit az alapító. Nem a Grexit ugyanakkor az egyetlen, akinek váratlan események miatt kell nevet választania, nemrég a MÁV ISIS néven futó szombathelyi járatát kellett átnevezni az Iszlám Állam miatt. Az Iszlám Állam ráadásul sokaknak alá tett: Isis néven fut fehérnemű-kollekció, fizetést lehetővé tevő mobil app, gyógyszergyártó cég és sok minden más. A belga Isis csokoládét például már szintén átnevezték, miután drasztikusan csökkent az eladásaik száma.