A csehek is nukleáris jövőről álmodnak, de a magyar kormánnyal ellentétben Prága számára alap, hogy az építkezést megtendereztetik, sőt, a beruházást az állami áramcég finanszírozza.
A jövő év végéig tendert ír ki a cseh kormány a Dokuvany Atomerőmű bővítésére – jelentette ki Buhoslav Sobotka miniszterelnök. Az atomenergiainfoban szemlézett bejelentés szerint egy blokk megépítéséről lehetne szó, és a bővítés a már működő erőművi területen belül történne. Dukovanyban - Pakshoz hasonlóan - jelenleg 4 VVER-440 típusú reaktor izzik, ezeket 1974-1987 között még a szovjetek építették.
Az új megbízásért versenyeztetni fogják a cégeket, a tenderen így valószínűleg indul a Roszatom is. De az orosz állami atomenergetikai konszern mellett a Westinghouse amerikai-japán társaság, a francia Areva, valamint a dél-koreai és a kínai nukleáris rendszerépítő cégek részvétele is biztosra vehető.
Andrej Babis miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter szerint a beruházást az erőművek üzemeltetőjének, az állami többségű CEZ-nek kell finanszíroznia. Daniel Bene, az energetikai cég vezérigazgatója máris dátumokkal állt elő: Dukovanyban 2025-ben megkezdődhetne az új reaktorblokk építése, és azt 2032-ben helyezhetnék üzembe.
A prágai kormány május közepén módosította energetikai koncepcióját, és ez a következő évtizedekben is nagy szerepet szán az atomnak az ország energiaellátásában. A miniszterelnök azt mondta, hogy az új elképzelések alapján Csehország elsősorban a nukleáris erőművekre és az alternatív energiaforrásokra hagyatkozik majd. Ez alapján 2040-ben a cseheknél a felhasznált energia 46-58 százalékát kell atomerőműveknek adniuk, míg az alternatív, megújuló források részesedésének 18-25 százalékra kell emelkednie.
Csehországban az atomerőművek jelenleg az energiaellátás mintegy harmadát adják. A Dukovanyban építendő reaktor mellett ugyanilyen elékpzelés van a Temelíni létesítménnyel kapcsolatban is.