A találmány elsősorban a fejlődő országokban elő nélkülöző gyerekeknek készült, ugyanakkor a gyorsan kinőtt cipő problémája egy szülő számára sem ismeretlen.
Ugyan egyre jelentősebb a használt gyermekruha piaca, még mindig hagy kívánnivalót maga után a gyorsan kinőtt holmik újrahasznosításának aránya. Miközben ez is fontos szempont, a fejlődő országokban teljesen más szinten jelentkezik ez a probléma. Kanton Lee, miután hosszabb ideig dolgozott egy árvaházban Nairobiban, azt tapasztalata, hogy egyik gyereknek sincs a lába méretének megfelelő cipője. Ahogy nőtt a lábuk, az adományozott cipők orrát levágták, hogy elférjen a lábujjuk, de jellemzően így is feltörte a lábukat, a sérülések pedig könnyen elfertőződtek – írta az Aol.
Lee így jutott arra, hogy egy olyan lábbelire van szükség, ami együtt nő a gyerek lábával. Találmánya, amit szimplán The Shoe That Grows-ra – a cipő, ami nő-re – keresztelt, rendkívül egyszerűen működik, patentok és szíjak segítségével növelhető a mérete, hogy mindig illeszkedjen viselője lábfejének mértéhez. A cipő 5 mérettel növelhető, strapabíró bőrből és gumiból készült, és 10 dollár darabja – jelenlegi árfolyamon 2800 forint, aminek vásárlásával egy nélkülöző gyermekkel több kap cipőt a lábára.
Az első száz darabot adományokból gyártották le, amelyek ghánai, kenyai, haiti gyerekek lábára kerültek, majd a sikeres debütálás után a további gyártáshoz közösségi finanszírozási kampányt indított, amelyen eddig 91 ezer dollárt – 25 millió forintot – gyűjtött össze. A nemes és ambiciózus cél 300 millió nélkülöző gyerek ellátása, és bár a kényelem nem az elsődleges szempont, nem elképzelhetetlen, hogy később a termék továbbfejlesztésével a kevésbé nélkülöző rétegek számára is tudatos és praktikus megoldást nyújthat.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!