Közel 150 milliárd forintos veszteséget hozott össze az MKB Bank tavaly, de a tőkehelyzete stabil, ráadásul az ügyfelek számát is sikerült gyarapítani - közölte a hitelintézet.
Stabil alapokkal zárta a tavalyi évet az MKB Bank, a 2014-es üzleti eredmények pedig az állami tulajdonos várakozásainak és a tervek szerint haladó reorganizációnak megfelelően alakultak - írta közleményében a pénzintézet.
A versenytársakhoz hasonlóan az MKB Bank tavalyi pénzügyi eredményeit egyedi hatások terhelték, így a bank magyar számviteli szabályok szerint számolt adózás előtti eredménye 43,16 milliárd forint veszteség, a nemzetközi számviteli sztenderdek szerinti konszolidált adózás utáni eredmény pedig148,11 milliárdos veszteség lett.
Az MKB Bank szerint ennek ellenére a tőkehelyzete továbbra is stabil, a konszolidált tőkemegfelelési mutató az elkönyvelt veszteségeket követően 14,09 százalék lett, amely meghaladja a 2013-as év végi 11,82 százalékot.
A rendkívüli tételek közül a legjelentősebb a főként az ingatlanszektorhoz köthető, nem teljesítő hitelek után elszámolt céltartalék-képzés, illetve a devizalapú hitelek elszámolásának és forintosításának többletterhei voltak.
E tételek leválasztásával az MKB pénzügyi és üzleti fundamentumai stabilak: a magyar számviteli szabályok szerinti bruttó eredmény tavaly 14 milliárd forinttal, 87,35 milliárd forintra emelkedett - közölte a bank.
Hozzátették, tulajdonképpen önfinanszírozóvá váltak azáltal, hogy a hitelek elsődlegeses forrásokhoz viszonyított mutatója a 2013-as 110-ről tavaly 99 százalékra mérséklődött.
Az MKB Bank a közlemény szerint 2014-ben az eddigieknél jobban koncentrált a kis- és középvállalati szektorra, és a második félévben a banknak sikerült komolyabb részt kihasítania az MNB növekedési hitelprogramjából.
Tavaly közel hatezer új kisvállalattal 43 ezresre nőtt ez az ügyfélkör, a lakossági ügyfelek számát 16 ezerrel növelték, egy év alatt pedig sikerült megduplázni a lakáshitelezés volumenét is - sorolták.
Az a cél, hogy idén nulla adózás előtti eredményt érjenek el, 2016-ban pedig már újra nyereségessé váljanak - írták.
Az Európai Bizottsággal 2012-ben megkötött megállapodás értelmében a korábbi tulajdonos, a Bayern LB 2014 júliusában jelentette be, hogy eladja magyarországi érdekeltségét. A magyar múlt év végére 100 százalékos közvetlen tulajdonossá vált a bankban.
Az MKB csoport tőke és likviditási helyzete megfelelő, ugyanakkor a múltban meghozott hibás döntések eredményeként jelentős veszteséget generáló portfolió épült fel a bankban - fogalmazott a közlemény, amely szerint ezért az MNB az MKB Bank vezetésével együttműködve, jelentős költségcsökkentést és portfoliótisztítást hajt végre.