Legördült a gyártósorról az első új Suzuki Vitara, amelynek bemutatóján Orbán Viktor egy biciklihez hasonlította a gazdaságot. A kormányfő azt mondta, az idős Osamu Suzuki "valóságos titkos tanácsosa" a kormánynak.
Bemutatták az új Suzuki modellt, a Suzuki Vitarát Esztergomban. Az új modell sorozatgyártása alkalmából rendezett ünnepségen felszólalt Ryoichi Oura, a Magyar Suzuki Zrt. vezérigazgatója, Osamu Suzuki, a japán Suzuki cég elnök-vezérigazgatója, Koszuge Dzsunicsi, Japán magyarországi nagykövete, Romanek Etelka, Esztergom polgármestere és Orbán Viktor miniszterelnök is.
Ryoichi Oura, a Magyar Suzuki Zrt. vezérigazgatója magyarul felszólalva köszönte meg a magyarok támogatását a Vitara és a Suzuki iránt, és bejelentette, hogy az új modellt Magyarországon is forgalmazni fogják.
A rendezvényen Osamu Suzuki, a japán Suzuki cég 85 éves elnök-vezérigazgatója is megjelent, aki azt mondta, 1991 óta 2 és fél millió autót gyártottak le az esztergomi gyárban, az új Vitara viszont egy új négy kerék meghajtású gépkocsi lesz. A cégvezető nagyon megköszönte a magyaroknak, hogy szívükbe zárták a Suzukikat és "A mi autónknak" nevezik őket. Mint mondta, az esztergomi gyár sikere a japán szakemberek és a magyar dolgozók közös munkájának köszönhető, a Suzuki-csoporton belül pedig a Magyar Suzuki a harmadik legnagyobb, startégiai pozíciót betöltő vállalat.
Osamu Suzuki elmondta, az új modellt, a Vitarát kizárólag Magyarországon fogják gyártani, sőt Japánba is Magyarországról fogják exportálni.
A rendezvényen Koszuge Dzsunicsi, Japán magyarországi nagykövete azt mondta, reméli, hogy a fellendülő magyar gazdaságot kihasználva bővülni fog az értékesítés is. A nagykövet arra kérte Orbánt, hogy továbbra is segítse az itt dolgozó japán cégek munkáját.
Orbán Viktor miniszterelnök felszólalásában azt mondta, Osamu Suzuki egy "valóságos titkos tanácsosa" a kormánynak, ugyanis évente ellátogat Magyarországra és megosztja tapasztalatait a kormánnyal. Orbán azt mondta, a 85 éves Suzuki úr egyszerre sikeres és szerény, ezt a szerénységet és tiszteletet pedig érdemes lenne eltanulni a japánoktól.
Orbán azt ígérte, hogy hamarosan Esztergomba látogat majd, hogy aláírjon egy megállapodást a kormány és a város között.
Orbán beszédében egy japán mondást idézve méltatatta a Suzuki és Magyarország közötti kapcsolatot, mint mondta, "nincs jobb tükör egy régi barátnál", a Suzuki-gyár pedig egy olyan tükör, amelybe szívesen tekintünk. Hozzátette, a Suzuki elvitte a jó hírünket Japánba, zászlóshajóként több japán céget is vonzott Magyarországra.
A kormányfő azt mondta, az esztergomi Suzuki-gyár és a japán autók a rendszerváltás szimbólumai lettek Magyarországon a Zsigulik és Trabantok 40 szűk esztendeje után, az autóipar ugyanis a kommunizmussal megszűnt Magyarországon és az emberek "legfeljebb a garázsukban bütykölhettek, hogy magukénak érezzék az autóikat".
Egy másik japán mondást idézve Orbán azt mondta, "a szorgalmasok között nincs szegény", amelyben viszont szerinte a magyarok nem olyan biztosak, mint a japánok, de Magyarország is ide szeretne eljutni, hogy aki dolgozik, az boldogulhasson. "A magyar emberek tudnak és akarnak is dolgozni. Ha mi magyarok beleállunk valamibe, akkor képesek vagyunk felvirágoztatni, ezt bizonyítja a magyar autóipar is" – mondta. Orbán kitért arra, hogy a Magyar Suzukinak 74 magyar beszállítója van, ez pedig körülbelül a negyede a beszállítóknak.
Orbán azt mondta, csak ezen a héten három új japán vállalat jelentette be, hogy Magyarországra települ.
Orbán kitért arra, hogy Osamu Suzukival korábban arról egyeztek meg, hogy három éven belül átadják az új, nagy teherbírású komáromi Duna-hidat – mint mondta, ennek az előkészületei már folynak. Azt mondta, egy Esztergomot az M1-essel összekötő elkerülő út 2018-ig történő megépítésére is ígéretet tettek, de a kormányfő azt mondta, jelenleg is óriási harcokat folytat ezért a saját bürokráciájával, mert ez egy fontos beruházás.
Végül Orbán azt mondta, a gazdasági sikerhez 3 dolog kell: jól dolgozó munkások, jó vállalkozók és jó kormány, mert ha bármelyik hiányzik, nem működik a gazdaság. "Mert a gazdaság egy biciklire emlékeztet, amit tekerni kell, mert ha nem tekerjük, eldől" – tette hozzá.