2015. február. 18. 15:21 Gyenis Ágnes Utolsó frissítés: 2015. február. 18. 15:18 Vállalkozás

Ráfázhatnak a cégek, ha olcsó könyvelőt választanak

A vállalkozásoknak március 15-éig kell összehangolniuk alapító okiratukat az új Polgári Törvénykönyvvel. Ráfázhatnak azonban, akik e munkával olyan könyvelőirodákat bíznak meg, amelyek a szokásos 50 ezer forint körüli díjnál olcsóbban, vagy akár ingyen is hajlandók elvégezni a szükséges papírmunkát – közölte a hvg.hu-val Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara (MÜK) elnöke.

hvg.hu: Miért kockázatos az olcsó cégbejegyzés?

Bánáti János: Cégbejegyzést, módosítást csak ügyvédi ellenjegyzéssel lehet beadni a bíróságra. Az még belefér a szabad versenybe, hogy néhány iroda a szokásos – egyszerűbb cégalapításkor vagy iratmódosításkor 50 ezer forint körüli – ár alá megy. Ám itt nem erről, hanem az ügyfelek megtévesztéséről van szó. Egyes könyvelőirodák megállapodnak egy ügyvéddel, hogy biztosítsa ügyfeleiknek a jogi hátteret. A klienseknek pedig azt hirdetik, ha őket bízzák meg cégük könyvelésével, áron aluli vagy akár ingyenes lesz számukra az ügyvédi munka. Ezt persze csak úgy lehet megcsinálni, ha a könyvelési tarifákban elbújtatják az ügyvédi díjat.

hvg.hu: Baj, ha az ügyfelek olcsóbban tudhatják le a cégükkel kapcsolatos adminisztrációt?

B.J.: Az ügyfél ilyenkor nem kerül közvetlen kapcsolatba az ügyvéddel, akinek személyesen azonosítania kellene őt és felelősséget vállalnia az adatok valódiságáért. Az ügyvédnek az is felelőssége, hogy tisztázza az „ügyfélakaratot”, vagyis hogy pontosan mik az ügyfél szándékai a cég alapításával vagy módosításával. Ha egy könyvelő ékelődik az egymással nem is találkozó ügyvéd és a vállalkozó közé, az ügyvéd nem tehet eleget a kötelezettségeinek. S így az sem világos, ki a felelős azért, ha utóbb az ügyfélnek valami kifogása lenne. Egy esetleges kártérítési igény érvényesítésekor valószínűleg megoszlik a felelősség a könyvelőcég és a szabálytalanul eljáró ügyvéd közt, de ezt csak hosszas pereskedéssel lehet tisztázni.

hvg.hu: Mit tesz a MÜK a visszásság kiküszöbölésére?

B.J.: A Budapesti Ügyvédi Kamara már több fegyelmi eljárást indított az érintett ügyvédekkel szemben. Előfordult az is, hogy a Kamara zugírászat miatt feljelentést tett. Az ilyesféle jelenségek az egész ügyvédi szakma érdekét sértik, hiszen az ügyvédi ellenjegyzésnek mintegy állami garanciaként kellene védenie a jogügyletek tisztaságát.
GYENIS ÁGNES