Vállalkozás hvg.hu 2014. november. 15. 06:47

Nem bombát, mentőövet dob az iráni drón

Nem csak háborús célokra és madártávlatból felvett videók készítésére lehet alkalmas a dróntechnológia egy iráni diák szerint, aki életmentő funkciókkal látta el a találmányt. A robotrepülő mentőövet dob a fuldoklóknak.

A 27 éves Amin Rigi, iráni mérnök találmányának legmeggyőzőbb teljesítménye a gyorsaság. A Kaszpi-tengeren végrehajtott tesztrepülései során a parttól 75 méterre kihelyezett célponthoz 22 másodperc alatt juttatta el a mentőövet, ami egy tapasztalt életmentőnek 90 másodpercébe telt. Ráadásul egyszerre három mentőövet tud magával cipelni és ledobni a fuldoklóknak. Éjszakai használathoz fel van szerelve egy hőkamerával, aminek segítségével gyorsan megtalálja, és reflektorával megvilágítja a segítségre szoruló bajbajutottakat. Az elmúlt 8 évben 1100-nál többen fulladtak a Kaszpi-tengerbe, többek között ez a sajnálatos statisztika indította be Rigi fantáziáját. Az ötlet a Nemzetközi Vöröskereszt által szervezett Életmenő Robotok konferenciáján a legjobb innovációs díjat nyerte el – írja a Businessweek.

A négy rotoros, GPS navigációval és hőérzékelő kamerával felszerelt drón 40 km/h végsebességével, 10 perces üzemidejével egy körülbelül 5 kilométeres sugarú területet képes lefedni. Számos kiegészítő elkészítése is tervben van, például a napelemmel működő vízi leszállóhely, amelynek segítségével újra lehetne tölteni a robot akkumulátorait. Mióta a promóvideó felkerült a YouTube-ra, 25 országból érkeztek előrendelések, melyek kiszállítása 2015 közepén kezdődhet el, 10 ezer dolláros darabáron. Egy ENSZ felmérés szerint tavaly 270 vállalat gyártott drónokat, melynek döntő többségét katonai célokra használták fel.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.