2014. október. 17. 15:04 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. október. 17. 16:25 Vállalkozás

Így szerezhet vissza egy rakás pénzt a befizetett adóból?

Bankszámlán tőkét parkoltatni az adóval terhelt csekély hozamért még lekötve sem érdemes. Vannak azonban kedvezőbb lehetőségek is: néhány hónapon belül akár 150 ezer forintot is nyerhet, aki például az év végéig hozott döntéssel önkéntes kölcsönös biztosító pénztárba fizeti be a megtakarítását.

Az önkéntes kölcsönös biztosítópénztárba történt befizetések alapján a magánszemélyt az összevont adóalapja után megfizetett adójából az adóbevallása alapján visszatérítés illeti meg, amelyet az adóhatóság közvetlenül az önkéntes pénztári egyéni számlájára utal ki az adóbevallás benyújtását (esetleges adótartozás esetén annak megfizetését) követő 30 napon belül – írja az Adózóna.

A visszatérítés a magánszemély saját tagi jogviszonya alapján teljesített tagdíj, illetve rendkívüli befizetés, valamint az egyéni számlán jóváírt adóköteles egyéb jövedelem (támogatói adomány) együttes összegének 20 százaléka, de legfeljebb évente 150 ezer forint. Könnyű kiszámítani, hogy akinek van legalább 150 ezer forint olyan befizetett adója, amellyel szemben más kedvezményt nem érvényesít, a január végéig beadott bevallása alapján jövő márciusban már megkaphatja a 150 ezer forint kiutalást, ha még ez év végéig (legkésőbb az utolsó banki munkanapon) befizet 750 ezer forintot önkéntes pénztárba.

Többféle önkéntes pénztárba (nyugdíj, egészség, önsegélyező) is lehet befizetni, de több pénztárba történt befizetés esetén is legfeljebb 150 ezer forint lehet az adókiutalás. Legjobb azonban az önkéntes egészségpénztárba, segélypénztárba befizetni, mert ekkor lényegében várakozási idő nélkül lehet adómentesen felhasználni az egyéni számlán lévő pénzt gyógyszerekre és más pénztári szolgáltatásokra, míg a nyugdíjpénztárból – a hozamok kivételével – akár húsz évig is várni kell a pénz adómentes felvételére.

További részleteket itt lehet olvasni.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.