Habár a nemzetközi villamosenergia-árak nem változtak számottevően az elmúlt évben, a fokozódó piaci verseny idén tovább csökkenti az áram árát a hazai ipari fogyasztók számára.
Idén elsősorban az egyre fokozódó piaci verseny következtében csökkenthetik az áramköltségeiket a hazai vállalkozások, mivel az európai nemzetközi áramárak elérték azt az alsó küszöböt, amelynél lejjebb már nemigen csökkenek majd rövid- és középtávon. Habár a korábbi években nem volt ritka a 3-5 százalékos ármérséklés elérése sem, idén a korábbi években árambeszerzésüket aktívan tendereztető cégek sok esetben csak filléreket foghatnak kilowattóránként, ami az éves elszámolásban mégis tetemes összegű megtakarítást jelenthet – állítják az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. szakértői. Nagyobb csökkenésben csak a kereskedőváltásban először gondolkodó, a szabad piac lehetőségeit újonnan kihasználó vállalkozások számíthatnak, ezek száma még ma is viszonylag tetemes.
„A kedvező világpiaci tényezőknek a hatása elérte az optimumot, aminek köszönhetően az európai áramárak voltaképpen már az alsó küszöbérték körül mozognak. Ma már az árcsökkentő hatást elsősorban a hazai kínálati piac aktivitása, a kereskedők által generált árverseny biztosítja a vállalkozásoknak” – mondta Kis Gergely, az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. kereskedelmi igazgatója. Úgy látja, az utóbbi években tapasztalt felfutás után most valóban pezsegni látszik a piac.
Ennek egyik magyarázata, hogy a hazai energiaszektort érintő változások miatt most már egyre több nagyobb, nemzetközi hátterű kereskedő cég is nyitott a kis- és középvállalatok kiszolgálásának irányába, lépett be a piacra. „A kínálati oldalon folyamatosan jelennek meg olyan vállalkozások, amelyek egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek erre az üzletágukra bízva abban, hogy az egyéb területek szerény nyereségét a szabadpiaci energiakereskedelem révén pótolni tudják. Ezzel további lendületet adnak korábban a kisebb kereskedőcégek tevékenysége miatt aktív piacnak” – magyarázza az okokat az energiakereskedelmi igazgató. Hozzátéve, hogy emellett a versenypiacon is kezd elterjedni és erősödni a rezsicsökkentés szellemisége, azaz folyamatosan növekszik az energiatudatos fogyasztók aránya a vállalati szektorban is.
A korábbi években több, az áramárakra kedvező hatással bíró nemzetközi tényező is kedvezően alakult: a tüzelő olcsó volta versenyképessé tette az európai szenes erőműveket, amihez társult a szén-dioxid kvóták alacsony költsége is, illetve az európai megújulóenergia-termelő kapacitások rohamos kiépülése is kedvezően hatott a nemzetközi villamosenergia-árakra. Kis Gergely nem lát olyan tényezőt a fenti trendek kapcsán, amely jelentős ármozdulásokat okozhatna, így rövid- és középtávon nem számítanak a világpiaci árak csökkenésére sem.
Arra azonban szerinte figyelni kell, hogy a régió energiapiacait érintő fejlesztések hozhatnak bizonyos változásokat. Elsősorban Románia társulása a magyar-szlovák-cseh áramkereskedői piacok összekapcsolási projektjéhez. „Azzal, hogy egy újabb ország csatlakozik a szervezett piachoz még jobban optimalizálhatóvá válik a platform keresleti és kínálati oldala is. Ennek az árakra kifejtett hatását még nem látni pontosan, de ez akár pozitívan is hathat azokra” – mutatott rá Kis Gergely, aki arra is felhívta figyelmet, hogy ezt a lépést a piac egyelőre még nem árazta be, tehát ez még akár meglepetést is okozhat a résztvevőknek.
A piac fogyasztóoldali telítettsége kapcsán az Alteo belső piaci felmérésére hivatkozva az energiakereskedelmi igazgató úgy véli, még nem használta ki minden kisvállalat a versenypiac adta lehetőségeket, ami viszont tartalékot jelenthet a kereskedőcégeknek. „Ezek a cégek eddig valami miatt nem léptek, de a jelenlegi szabadpiaci árak mellett feltétlenül érdemes lenne rászánniuk magukat a lépésre. Akár a jelenlegi költségeik 20-30 százalékát is megtakaríthatnák. Ráadásul mivel a kínálati oldalon éles a verseny, ami miatt a pár ezer kilowattórás fogyasztással bíró vállalkozásokat is tárt karokkal várják a kereskedők” – mutatott rá az igazgató.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.