25 ezren szólítják majd fel a világ legjobb dj-lemezjátszóját gyártó céget, hogy a legendás, ikonná vált, de négy éve már nem gyártott készülékét tegye fel újra a termelőszalagra. Egy rajongó felhívására indult be a Technics SL-1200 felélesztési kísérlete – amit a "bakelitlemezek" reneszánsza gazdaságilag is indokolttá tehet.
Aki megismerkedik (akár újra) a vinyllemezek által kiváltható "másfajta zenehallgatás" intézményével, előbb-utóbb eljut odáig, hogy egy közel 40 éve gyártásba engedett modellt hihetetlen tisztelet övez. A Technics SL-1200-at övező megbecsülés alapvetően az analóg dj-zés mellett kitartóktól szivárog át generációról generációra, mert a cd-k nyugdíjazása után beérő generációnak aligha lehet más racionális oka arra, hogy egy vaskos, puritán, "bakelitlemezzel" dolgozó monstrumot tiszteljen.
A konstrukció eredetileg a hifivilág csúcsát megcélzó fogyasztóknak készült. De olyan gyorsan a rádiók, a klubok és dj-k kevdvence lett a közvetlen hajtású, nagy nyomatékú motorjának köszönhetően (ami például lehetővé tette – elsőként az iparágban – hogy a startgomb megnyomásának pillanatában a korongon lévő tű nyágovásmentes hangon, tökéletesen "megszólal"), hogy a berendezést szinte azonnal a legendák közé emelte.
Na persze, a pátoszhoz hozzáadódott a hangzás is; illetve a gépezet tökéletes, zajtalan működése (tehát itt éppen nem a tűkön és shelleken van a hangsúly). Azon nincs mit csodálkozni, hogy az eBay-en tömegével találni a '90-es évek első felében gyártott, második generációs MK2-eseket, de az, hogy az analóg lemezjátszókkal dolgozó dj-k mind a mai napig ezt tartják a "szakma csúcsának", mégiscsak azt mutatja, hogy az SL-1200-ast a japánok tényleg nagyon eltalálták.
A Technics SL-1200-asokat a Panasonic gyártja, gyártotta 1972 óta, és némi korszerűsítési faceliftekkel egészen 2010-ig szériagyártásban is tartotta, miközben a világban több mint 3 és félmilliót adott el belőlük. A gyár aztán bejelentette, hogy leáll az SL-1200-asokkal. Egy izraeli blogger azonban fél éve, efelett érzett szomorúságáról szóló bejegyzésén túl írt egy petíciót is, melyhez hónapok óta gyűjti az aláírásokat a világ minden részéről.
Végtére is – írta az ikonikus készülék védelmében Daniel Moni – a vinyleladások évről évre növekednek és az utóbbi években egyre többen jutnak el oda is, hogy minőségi berendezéseket akarnak használni. Az igénynövekedés pedig szerinte indokolttá teszi, hogy a gyártó ismét termelésbe állítsa Technics SL-1200-ast. Ennek érdekében a blogget megfogalmazott egy petíciót, amit amit a mai napig 22.368-an írtak alá. Daniel Moni a 25 ezer szignó után elküldni kérését Japánba.