Egyelőre nincs konkrét terv, de nem kizárt, hogy eladásra kínálja a Raiffeisen az ukrán vagy a magyar leánybankját. Karl Sevelda, a Raiffeisen Bank International vezérigazgatója mondta ezt csütörtökön, amire a tőzsde ujjongásban tört ki.
Az év elején még eladási pletykákban szereplő ukrán és magyar leánybankról azt mondta Karl Sevelda a bank sajtótájékoztatóján, hogy a cégeket folyamatos felülvizsgálat alatt tartják, és egyelőre speciális eladási tervük még nincs rájuk. De "nem lehet kizárni, hogy egyszer ezeket eladásra kínáljuk fel" – fogalmazott a Portfolio.hu szerint a vezérigazgató.
A Raiffeisen, mely a jelenleg is zajló magyar devizahiteles mentésen akár 50 milliárd forintot is veszthet, igázból csak nálunk szenved. A bankcsoport negyedéves eredményének 56 százaléka azonban Oroszországból származott, így az országgal szembeni szankciók elvileg érintik a Raiffeisent (és így érthető, hogy miért a bank volt a leghangosabb ellenzője a szankciók bevezetésének, miután úgy ítélték meg, hogy azok, illetve a különböző válaszlépések kártékonyak, mert kontraproduktívak az összes érintett számára).
De Sevelda elmondása szerint ennek ellenére sem gondolkoznak azon, hogy az orosz piacról kivonuljanak. Ráadásul a Raiffeisennél úgy vélik, a szankciók hatása marginális lesz a bank üzletmenetére.
A magyar devizahiteles csomagot azonban már be is árazták: egyelőre 67 millió eurós céltartalékot képzett a Raiffeisen. A cég kockázati igazgatója, Johann Stroble azonban akár 160 millió euró szükségét sem zárta ki, ami a jelenlegi árfolyamon mintegy 50 milliárd forintot jelenthet.
A magyarországi Raiffeisen eladásáról ugyanakkor kirábban Herbert Stepic, a Raiffeisen International volt elnök-vezérigazgatója (és a bank top vezetésének jelenlegi főtanácsadója) egy interjúban leszögezte "a Raiffeisen marad ugyan Magyarországon, de tevékenységét takaréklángon és csak szűk kör számára fogja végezni – amíg Magyarországon folytatódik a jelenlegi politika", a jelenlegi hírek már nem ennyire optimisták a maradást illetően.