Vállalkozás hvg.hu 2014. július. 02. 09:59

Nem is kell internetkapcsolat a dolgok internetéhez

Egy finn cég rádiójelekkel kommunikáló ragtapaszokat fejlesztett, amit bármilyen tárgyra rá lehet ragasztani.

"A dolgok internete" olyan tárgyakat jelöl, amelyek képesek rácsatlakozni az internetre, és ott fontos adatokat megosztani a felhasználóval. Például a viselhető pulzus- és vérnyomásmérők segítenek egészségünk megőrzésében. Az intelligens termosztátok érzékelik, ha elhagyjuk a házat, majd ehhez igazítják a hőmérsékletet, mikor pedig közeledünk, ismét akcióba lendülnek, hogy felfűtött lakás fogadjon minket. A terület megszállott művelői már a tojástartótól kezdve a hajszárítóig, számos eszközt csatlakoztattak az internetre.

A Thinfilm nevű finn cég most olyan eszközöket dobott a piacra, amelyeknek nem is kell internetkapcsolat, hogy adatokat gyűjtsön. Pontosabban: a nyomtatással elkészített minieszközöket rá lehet ragasztani bármely tárgyra (gyümölcskosárra, biciklire stb.), hogy azok rádiójelek segítségével kommunikáljanak egymással.

A miniragtapaszok összeszedik a szükséges adatokat, amire programozták őket, és csak utána csatlakoznak a netre. A felhasználási területük korlátlan: ruhaboltok használhatják őket lopás ellen védelemben, élelmiszerek minőségét jelzik, emlékeztethetik a betegeket, hogy vegyék be a gyógyszereiket, stb.

A finn cég 150 millió dollárt fektetett be a fejlesztésbe, ám egyelőre még minimális profitot sikerült elérniük. Mindenesetre optimisták: becslésük szerint 2020-ra 26 és 50 millió tárgy csatlakozhat a dolgok internetéhez, ami átformálhatja az egész életünket.

A Gartner piackutató cég elemzése szerint internetező tárgyak száma a PC-k, tabletek és okostelefonok nélkül közel 26 milliárdra nő majd 2020-ig. Az internethez kapcsolódó háztartási és irodai eszközök, valamint a viselhető technológiák azonban nem csak a felhasználók számára nyújtanak komoly értéket. A dolgok internete (Internet of Things) terület szolgáltatóinak bevétele 2020-ra a 300 milliárd dollárt is megközelítheti, ami a globális gazdaságra is jelentős hatással van.