Vállalkozás hvg.hu 2014. július. 02. 11:50

Megpecsételődött százezer takaréktulajdonos sorsa

Az Alkotmánybíróság nem semmisítette meg a Takarékbank államosításáról és a takarékok önállóságának felszámolásáról szóló törvényt, mert a testület szerint - két mellékes kifejezés kivételével - nem alaptörvény-ellenes.

Az Alkotmánybíróság szentesítette a Takarékbank államosítását és a takarékszövetkezeti szektor átalakítását lehetővé tevő tavaly nyári törvényt. A jogszabály alkotmányosságát gyakorlatilag minden érintett vitatja azon az üzleti körön kívül, amely a változások haszonélvezője.

Az Alkotmánybíróság szerdán megjelent határozata a haszonélvezőknek kedvez. A testület az integrációs törvényben csak két kevésbé fontos kifejezést ítélt alkotmányellenesnek, és ezeket megsemmisítette. Ezzel a takarékok önállóságát felszámoló szabályok lényegében nem változnak, a Takarékbank az FHB érdekeltségébe kerülhet, és az új tulajdonosnak gyakorlatilag teljhatalma lesz a takarékok, magyarán 100 ezer takarékszövetkezeti tag magántulajdona felett.

Fazekas István

Pedig a törvény ellen közel 140 panasz és egyéb beadvány érkezett, és a panaszosok szerint a törvény számos ponton sértette az Alaptörvényt. Emiatt többen azt kérték az Alkotmánybíróságtól, hogy a törvény egészéről mondja ki, hogy alaptörvény-ellenes, és semmisítse meg azt. A testület szerdai határozata ezeket a kéréseket elutasította, mint ahogyan azt is, hogy egyenként mondja ki a törvény több szakaszának alaptörvény-ellenességét és ezeket a szakaszokat semmisítse meg.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.