Vállalkozás hvg.hu 2014. június. 17. 15:17

Terminátorok helyett kecsesen táncoló robotokat kér a Volkswagen

Az autóipari robotok fejlődése is az energiatakarékosabb működés felé fordul. Olyan mozgásmintákat keresnek a németek, ami a kevesebb gyorsító energia igénye miatt kevesebbet fogyaszt.

A gyártó robotok gyorssá és hatékonnyá teszik az autógyárakat, de nagy energiamennyiségeket fogyasztanak. Különösen a karosszéria-gyártásra igaz ez, ahol az alkalmazott nagyszámú robot az energiafogyasztás több mint felét okozza.

Siemens

Az energiamegtakarítás egyik lehetséges módja a vezérlő rendszert érinti. A mai robotok mozgása erősen szaggatott, egyenetlen. Karjaikat egyenes vonalak mentén mozgatják, és minden irányváltás előtt hirtelen fékeznek, mielőtt elfordulnának, és újra gyorsítanának. Ez sok meghajtó energiába kerül, és a mechanikai alkatrészeket is nagy igénybevételnek teszi ki.

A Siemens, a Volkswagennel  és a Fraunhofer Gesellschafttal a Green Carbody Technologies (InnoCaT) innovációs szövetségben együttműködve tanulmányozta a gyártó robotok mozgási szekvenciáit. Erre építve a partnerek olyan szimulációs modellt fejlesztettek ki, amely kiszámítja a robotok számára az energiahatékonyság szempontjából legkedvezőbb pályavonalakat (ezek az ún. trajektóriák). A tesztek azt mutatják, hogy ezzel a technikával az energiafogyasztásnak akár a felét is meg lehet takarítani.
 
A Siemens célja egy olyan szoftver létrehozása, amely alkalmas a meglévő gyártó robotok átprogramozására azok energiahatékonyabbá tétele érdekében, de anélkül, hogy a termelési folyamatot megváltoztatnák.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.