Ukrán és román magánszemélyeknek adják el a cégeiket.
A legtöbb magyarországi céggel rendelkező országok listáján a második és harmadik helyezett Ukrajna és Románia – írja a BCE Nemzeti Cégtár Nonprofit Zrt. közleménye. Az ukrán és román cégek alaposabb vizsgálata alapján az látszik, hogy ezeket nem feltétlenül a határon túli magyarság tevékenysége vagy a szomszédos országok közötti normális gazdasági kapcsolatok kiaknázása céljából alapították, a jelek szerint legalábbis inkább a felhalmozott tartozások, illetve a jogi felelősség áthárítása lehet az ok.
Az utóbbi tíz évben bevett gyakorlattá vált ugyanis, hogy a hazai tulajdonosok úgy próbálnak megszabadulni felhalmozott tartozásuktól, hogy cégüket a tartozással együtt elérhetetlen külföldi magánszemélyeknek adják el. „A szigorodó jogszabályok ellenére Magyarországon csaknem 4500 ukrán és ugyanennyi román érdekeltségű cég működik, de beszámolót csak 26 százalékuk tesz közzé, ami a jogszabályok értelmében eleve az adószám felfüggesztéséhez vezethet” – mondja Pertics Roland, a Nemzeti Cégtár igazgatója. További probléma, hogy a mérleget leadó román és ukrán cégek adózás előtti eredménye összességében negatív, jelentős részük feltételezhetően azért van jelen nálunk, mert az eredeti tulajdonosok felelősségének eltüntetése még nem fejeződött be.
A legtöbb külföldön bejegyzett magyarországi cég Németországban található. Az 5200 németországi érdekeltségű vállalat túlnyomó része rendeltetésszerűen működik, beszámolóik szerint összességében 8 ezer milliárd forint éves árbevételt érnek el, és 30 milliárd forint adót fizetnek évről évre.
![](https://img.hvg.hu/Img/7fcefbf8-ac48-4ee6-aef5-32203afa118c/b469a848-35c1-405d-b9d7-1770794e3355.jpg)
Ha szeretne más érdekes hírről is olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!