Vállalkozás hvg.hu 2014. június. 05. 16:32

Magyar Telekom: Nem gyakorolt ránk nyomást az Orbán-kormány

A Magyar Telekom határozottan cáfolja a sajtóban megjelent állításokat, amelyek szerint az Origo.hu főszerkesztőjének távozása a Magyar Telekom és a kormány közötti megállapodással függ össze. A cég alapértékei közé tartozik az elkötelezettség a sajtószabadság mellett - írták.

A Magyar Telekom cáfolja a sajtóban megjelent "találgatásokat" - tudatta a cég előre beharangozott közleményében csütörtökön.

A Magyar Telekomnak azért kellett megnyilvánulnia Sáling Gergő Origo-főszerkesztő kirúgásának ügyében, mert újabb hírek szerint a cég tavaly kinevezett igazgatósági elnöke, Kerstin Günther fontos szerepet játszott abban a folyamatban, amelynek a végén a főszerkesztőt elbocsátották.

A Magyar Telekom nem gyakorolt nyomást az Origóra

A Magyar Telekom az Origo Zrt. 100 százalékos tulajdonosaként kiemelten fontosnak tartja az Origo.hu szerkesztőségének teljes függetlenségét. Nem szólt és a jövőben sem szól bele az Origo szerkesztőségének munkájába, nem dönt a szerkesztőséget érintő személyi kérdésekről. A médiában vitatott személyi döntés az Origo Zrt. menedzsmentjének döntése. A Magyar Telekom nem gyakorolt nyomást és nem kérte az Origo Zrt. vezetőségét a portál főszerkesztőjének leváltására - írták.

A Magyar Telekom Magyarország tevékenységének legalapvetőbb célja biztosítani a szabad információáramlást, az információhoz való szabad hozzáférést, így a társaság alapértékei közé tartozik az elkötelezettség a sajtószabadság mellett. Az Origo.hu szerkesztőségének függetlenségét az Origo Zrt. menedzsmentjének mindenkor biztosítania kell - állt a közleményben.

A kormány nem gyakorolt nyomást a Magyar Telekomra

A Magyar Telekom határozottan cáfolja a sajtóban megjelent találgatásokat, amelyek az Origo.hu főszerkesztőjének távozását a Magyar Telekom és a kormány közötti megállapodással hozzák összefüggésbe. A sajtóban megjelent hírekkel ellentétben a Magyar Telekomra semmilyen nyomás nem nehezedett a kormányzat részéről akár a főszerkesztő személyét, akár az Origo.hu tartalmát illetően.

Alaptalan minden olyan sajtóban megjelent feltételezés, amely szerint a Magyar Telekom és a kormány között, idén február 21-én létrejött Partnerségi Együttműködési Megállapodás a Digitális Magyarországért bármilyen mértékben érintette volna akár a vállalat irányításának struktúráját és vezetőit, akár az Origo Zrt.-t. A Magyar Telekom és a kormány között ez az egyetlen érvényben lévő stratégiai szintű megállapodás, amely mind a kormany.hu, mind a telekom.hu oldalakon megtekinthető. A mindenkori kormány és a Magyar Telekom vezetői közötti párbeszéd természetes, ám ezek célja sohasem a nyilvánosság, a sajtószabadság korlátozása - olvasható a cég állásfoglalásában.

A Magyar Telekom tőzsdén jegyzett vállalatként, és a szintén tőzsdén jegyzett Deutsche Telekom leányvállalataként teljes transzparenciát biztosított és biztosít a jövőben is a nyilvánosság számára - írták.

Az Origo sorsa már 2013-ban megpecsételődött

Mint arról a 444.hu információja alapján beszámoltunk, a Magyar Telekom 2013-ban kinevezett igazgatósági elnöke, Kerstin Günther a kulcsfigurája annak a folyamatnak, aminek a végén Sáling Gergő Origo-főszerkesztőt félreállították. A lap szerint Lázár János már korábban azt is kérte a cégtől a mobilfrekvencia megtartásáért cserébe, hogy az Origo ne kritizálja a kormányt.

A cég számára létkérdés volt, hogy megtarthassák a T-Mobil által használt frekvenciákat. A 444.hu forrásai szerint az alku részeként a magyar kormány azt is kérte a Telekomtól, hogy fogják vissza vagy engedjék el az Origót. Ezt az információt a magyar kormány egyik magas rangú tagja a lapnak megerősítette.

Létezik egy 150 oldalas tanulmány is, ami részletes összehasonlító elemzést tartalmazott a hirado.hu és az Origo híreiről, és azt volt hivatott igazolni, hogy a lap ellenzéki.

A Kerstin Günther vezette igazgatóság ezért abba az irányba nyomta az Origo Zrt.-t, hogy a politikai kérések "menjenek át" a szerkesztőségen, hogy ne legyen ez akadálya az egyéb üzleteknek, ugyanis a mobil üzletág a cégnek sokkal fontosabb, mint a média – írja a lap.

hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.