Pizza, marhasült, családi ház, és még néhány érdekesség.
A 3D nyomtatás a 80-as években indult Amerikában. Mint sok más új technológia, azóta a 3D nyomtatás is egyre olcsóbb és egyszerűbb lett, főként a nanotechnológia és a lézertechnika ugrásszerű fejlődésének köszönhetően. A 3D nyomtatás Magyarországon egyelőre kísérleti fázisban van. Tudomásunk szerint egyetlen hazai cég foglalkozik ilyesmivel. A vállalkozás honlapján négy különböző nyomtatót lehet megrendelni, amelyek ára félmillió és 1,3 millió forint között mozog. Íme, néhány különleges, nyomtatható dolog, amiről talán még Ön sem hallott!
Smink
Egy Harvardon végzett fiatal nő egy egész vállalkozást alapított a 3D nyomtatásra. Grace Choi olyan nyomtatót árul 300 dollárért (66 ezer forint), amellyel profi sminkkészletet lehet előállítani. A vállalkozásról bővebben ebben a cikkünkben olvashat.
Gázturbina
A Siemens berlini gyárában gázturbinák nyomtatásával kísérleteznek. Helyszíni riportunkat ebben a cikkünkben olvashatja.
Pizza
Egy amerikai gépészmérnök – Anjan Contractor – a NASA-tól kapott egy 125 ezer dolláros ösztöndíjat, hogy fejlesszen ki pizzák nyomtatására alkalmas eszközt. A pizzanyomtató az űrhajósok számára készült, de nyilván a polgári életbe is hamar átszivárog az eszköz.
Gitár
A Cubify 3D nyomtató prémium elektromos gitárokat képes nyomtatni. Állítólag még a hangzásuk is kiváló, amit azért nehéz elhinni. Egy ilyen gitár csak 3500 dollár, míg a hasonló kategóriás Gibson gitárok 10 000 dollárba kerülnek.
Marhasült
A Modern Meadow nevű amerikai cég a legmodernebb géntechnológiát alkalmazva nyomtat élelmiszereket. Állításuk szerint az eszközeik ökológiailag fenntarthatóak, mert nem kell hozzájuk költséges állatfarm. Az egyelőre nem világos, hogy ezek a termékek valóban tartalmaznak-e állati eredetű húst, vagy csak mesterséges porból készülnek, némi protein hozzáadásával.
Családi ház
Egy kínai cég – a WinSun Decoration Design Engineering Co. – családi házakat nyomtat. Legutóbb azzal kerültek be a hírekbe, hogy 10 családi házat nyomtattak 24 óra alatt Kínában.
Arany
A Nervous System nevű dizájncég megtalálta a módját annak, hogy miként lehet aranyt nyomtatni. A lézert használó berendezés bármilyen aranyékszert képes kinyomtatni.
Edzőcipő
Ignacio Garcia spanyol mérnök Recreus nevű cége edzőcipőket nyomtat. A cipők speciális műanyagból készülnek, amelyet használat után össze lehet gyűrni és zsebre tenni.
Csokoládé
A Hershey csokigyártó volt az első, amely rárepült a nyomtatott csokikra. A CNN januárban írta meg, hogy a cég ilyen csokikkal bővítette a kínálatát. Más cégek kifejezetten csokinyomtatásra alkalmas eszközöket kínálnak eladásra.
Ha szeretne más érdekes hírről is olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!