Vállalkozás MTI 2014. április. 29. 13:59

Mátyás-templom magasságú tornyot állított fel a Mol-leány - fotók

Látványos fázisához érkezett a Mol csoporthoz tartozó tiszaújvárosi Tiszai Vegyi Kombinát (TVK) Nyrt. 35 milliárd forintos beruházásának kivitelezése, kedden helyére került ugyanis az épülő butadién üzem legnagyobb kolonnája.

A 68 méter hosszúságú berendezésben az oldott szénhidrogén alapanyagból nyers butadién terméket állítanak elő, a butadién a műgumi gyártás legfontosabb alapanyaga - mondta Pálffy Gábor, a cég kommunikációs vezetője.

Felidézte, hogy az elmúlt év októberében Orbán Viktor miniszterelnök és Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója helyezte el jelképesen az új üzem alapkövét, a TVK területén épülő évi 130 ezer tonna kapacitású butadién gyár próbaüzeme a tervek szerint 2015 elején kezdődik.

MTI / Vajda János

A butadién üzemhez 10 kolonnát gyártanak a nagykanizsai DKG-nál és a pozsonyi SAM-nál. A kolonnák hossza 5 és 68 méter közötti, a Mátyás-templom magasságához mérhető az egyik leghosszabb, amelyet kedden állítottak fel, ennek tömege 166 tonna.

Pálffy Gábor közlése szerint a kolonnák beemeléséhez egy 750 tonna teherbírású különleges darut kellett felállítania az olasz Fagioli cégnek. Ez az a társaság, amely az olasz hajókatasztrófát követően, a Costa Concordia felállításában is segédkezett.

MTI / Vajda János

Az új üzem a tervek szerint 8-15 milliárd forinttal növelheti a tiszaújvárosi vegyipari vállalat eredményét. A butadién jövedelmezősége lényegesen jobb és kiegyensúlyozottabb, mint a TVK által gyártott polimereké. A Mol Csoport éppen ezért vizsgálta a butadién további feldolgozásának lehetőségét. A beruházás 32 új munkahelyet teremt a vegyi gyárban, a kivitelezés pedig több száz szakembernek ad munkát.

A vegyi terméket elsősorban autóabroncsokat gyártó társaságok használják fel. A butadién előállítása zárt technológiai rendszerben történik, a környezetbe káros anyag nem kerül, az üzem megépülésével Tiszaújváros és térsége környezeti terhelése nem növekszik.

MTI / Vajda János

Tiszaújvárosban 2017-től a Mol a japán JSR Corporationnel vegyesvállalati formában szintetikus gumit gyárt majd, amelyhez az egyik legfőbb alapanyagot a butadién üzem szállítja.