Vállalkozás hvg.hu 2014. április. 23. 10:45

Készül a startuposok Etikai Kódexe

Hild Imre, az iCatapult alapítója szerint elég sok torzulást látni a most alakuló startup ökoszisztémában ezért szükség van egy referenciapontra, egy Etikai Kódexre, amelyhez minden jelenlegi és újonnan csatlakozó viszonyulni tud.

Hild felvetését a legnépszerűbb közösségi oldal egyik szakmai fórumán tette közzé, ahol javasolta egy olyan erkölcsi kódex létrehozását, amely a startup magatartás értékeit veszi számba. A kódex célja az lenne, hogy az azt elfogadók, vállalják, hogy ezen értékek mentén működnek, és ezt közzé is teszik, például honlapjukon. Hild elképzelése szerint ez egy nyitott dokumentum lenne, amelyet a közösség alakulásával szabadon lehetne módosítani. Alább olvasható a felvetéshez mellékelt vázlat, amely az ötletadó szerint a születendő kódex alapjául szolgálhat.

Elkötelezzük magunkat egy startup ökoszisztéma meghonosítására Magyarországon. Ennek sikeréhez elengedhetetlen, hogy összefogjunk és létrehozzunk egy úgynevezett erkölcsi kódexet. Ebben a szellemben kötelezzük magunkat az alábbiak elfogadására:

• A startup ökoszisztéma kulcsa a startupok sikere, minden szereplő csak a vállalkozás sikerén keresztül lehet sikeres
• Egy igazán sikeres startup nem egy ötletről szól, hanem annak megvalósításáról
• A startup vállalkozást nem a pénzszerzés, hanem a piac- és értékteremtés vezérli
• A vállalkozás sikertelensége nem jelenti a vállalkozó kudarcát
• A startup ökoszisztéma résztvevőitől etikus piaci magatartást várunk el
• A startup ökoszisztéma alapfeltétele a felek transzparenciája
• Az ökoszisztéma sikerességéhez elengedhetetlen a szereplők közötti együttműködés és kommunikáció
• 'Ne tedd másokkal azt, amit magadnak sem szeretnél'   

hvg360 Fülöp István 2025. április. 24. 14:25

MoHu-vezér a hulladékkoncesszióról: Ha ugyanolyan hatékonyan tudják csinálni, mint mi, akkor övék a megbízás 35 évig

A MoHu a hulladékkoncesszió 2023. közepi indulása óta az első másfél évét veszteséggel zárta. Nem akarnak más kárára nyereségesek lenni – mondja a HVG-nek Pethő Zsolt. Hova építene évi 360 ezer tonna kapacitású hulladékégetőt a cég? Miért magasabbak itt egyes csomagolásdíjak, mint Ausztriában? Elképzelhető, hogy később az egész országban csak a MoHu szállítja majd a szemetet? Ezekről is kérdeztük a Mol leánycégének vezérigazgatóját.