Összefoglaltuk a lehetőségeket egy adótanácsadó segítségével.
A hazai kisvállalkozások súlyos tőkehiányban szenvednek, ami a növekedés legfőbb korlátja számukra. Ha egy vállalkozás nem növekszik (akár évente 1-2 százalékkal sem), akkor az idő múlásával a jövedelmezősége romlani kezd, végül a cég tönkremegy. Ezért kulcsfontosságú, hogy a cégvezetők tisztában legyenek a finanszírozási kérdésekkel.
Külső finanszírozás
Ha egy cégnek pénzre van szüksége, forrásokat kell keresnie. Ha nincs belső forrása (tagi kölcsön, saját tőke), akkor külső finanszírozást kell tőkét szereznie. "Külső forrásbevonás lehet a banki hitel, a szakmai vagy pénzügyi befektető által adott tőke, illetve a pályázaton elnyert konkrét fejlesztési támogatás" - mondta lapunknak Sóki Zsolt, a BDO adótanácsadó partnere. Vegyük ezeket sorra!
1. A banki hitelfelvételnél a cég hitelképességének bizonyítása a legfontosabb feladat. A bankok ebben a körben az üzleti terv megalapozottságát vizsgálják, és komoly fedezetet (pl. ingatlan) is kérnek.
2. Szakmai befektető bevonása. A szakmai befektető mindig tulajdonrészt kér a cégben a befektetéséért cserébe. Ő hosszú távra gondolkodik, és elsősorban szakmailag van képben a vállalkozás tevékenységét illetően. Cserébe bele kíván szólni a vállalkozás működésébe, a stratégiai döntésekbe.
3. Pénzügyi befektető (kockázati tőkés) bevonása. A kockázati tőkés rövidtávon, nagy nyereséggel szeretne kiszállni abból a vállalkozásból, aminek kölcsönt adott, és cserébe tulajdonrészt szerzett.
4. Pályázati forrás. A pályázás mindig egy konkrét fejlesztésre szól, és alapos előkészület szükséges hozzá.
Önnek milyen tapasztalatai vannak? Ossza meg velünk!