Vállalkozás hvg.hu 2014. március. 22. 19:12

Az ukrán köztársasági elnökjelöltnek Soroksáron is van csokigyára

Cége tavaly szállt be a magyar Bonbonettibe, vagyonát 1,8 milliárd dollárra becsülik.

A csokikirály - így hívják Ukrajnában Pjotr Porosenkót, a milliárdos üzletembert, aki az ország legnagyobb édesipari cégének, a Roshennek az alapító tulajdonosa. A 49 éves vállalkozó vagyonát 1,8 milliárd dollárra becsülik, cége a világ 18. legnagyobb édesipari nagyvállalata. Porosenko 2012-ig a kereskedelmi miniszteri posztot töltötte be, de volt már külügyminiszter, és a Nemzeti Bank elnöke is. Jelenleg ő az egyik esélyes az ukrán köztársasági elnöki címre a bokszoló Vitalij Klicsko mellett. Ukrajnában május 25-én lesz az előrehozott elnökválasztás.

A Tibi csoki is ukrán

Porosenko kakaóbabbal kezdett kereskedni 1989-ben, de a nagy vagyonát a privatizációival szerezte. Kapcsolatai révén sikerült áron alul megvennie számos állami édességgyárat, amiket modernizált és felfuttatott. Olcsó és jó minőségű termékeivel exportra kezdett gyártani, ma már 15 országban van jelen. A Roshen magyarországon is érdekelt, a Soroksári úton lévő Bonbonettibe 2012-ben szálltak be, több mint 50 százalékkal. Az ukrán cégnek Magyarország jelenti az Európai Uniót, ahol terjeszkedni tud. A Roshen több mint tízezer alkalmazottat foglalkoztat, legalább kétszáz fajta csokoládét, bonbont, karamellt, kekszet, tortát és egyéb terméket állít elő. A Bonbonetti egyébként egy új beruházással tavaly szeptemberben nyitotta meg üzletét az Andrássy úton.

Porosenko a politikával akkor került kapcsolatba, amikor olyan nagyra nőtt a vállalkozása, hogy az már az ország GDP-jét is hatással volt. Mint politkus, a dioxinnal megmérgezett Viktor Janukovics embere, aki egyúttal keresztapja két lányának is. Porosenko 1998-ban lett parlamenti képviselő, és 2007-2012 között volt az Ukrán Nemzeti Bank elnöke. Mérsékelt nacionalista nézeteket vall, az Európai Unió híve, eddig minden ukrán kormányt kiszolgált. Ugyanakkor a tüntetők mellé állt, tévécsatornája volt az egyetlen, amely beszámolt a kijevi véres eseményekről. Vélhetően éppen ezért a szerepéért foglalták le egy oroszországi gyárát a napokban az oroszok.