Vállalkozás MTI 2013. december. 13. 09:07

KSH: felgyorsult az ipari termelés éves növekedése

Októberben felgyorsult az ipari termelés éves növekedési üteme, a kibocsátás 6,0 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a szeptemberi 5,5 százalékos emelkedés után - jelentette a részletes adatok alapján pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan indexszel. A növekedésben a járműgyártás és a hozzá kapcsolódó beszállítói ágazatok mellett az élelmiszeripar eladásai játszottak szerepet - fűzte hozzá a KSH. A szezonálisan kiigazított havi mutató az ipari termelés 0,5 százalékos csökkenését jelzi a szeptember havi 1,8 százalékos növekedést követően. A részletes jelentésben közölt adatok megegyeznek a december 6-án közölt előzetes számokkal.

A termelés az év első tíz hónapjában 0,7 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Január-októberben az ipar teljesítménye hatszor haladta meg az egy évvel korábbit, havi összehasonlításban pedig októberben csak másodszor csökkent a kibocsátás.

Az ipari export az év első tíz hónapjában 4,2 százalékkal, míg októberben 10,8 százalékkal emelkedett 2012 azonos időszakához viszonyítva. Az ipar belföldi értékesítése január-októberben 1,9 százalékkal csökkent, míg októberben 5,3 százalékkal nőtt 2012 azonos időszakához képest.

Októberben a járműgyártás kibocsátása 28,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, 2011 augusztusa óta a leggyorsabb éves növekedést érte el. A járműgyártás exportja 29,8 százalékkal nőtt, és a belföldi eladások volumene is 37,6 százalékkal nagyobb volt a tavaly októberinél. Az új járműipari rendelések 19, 5 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest és a teljes rendelésállomány 35,6 százalékkal nagyobb, mint tavaly október végén volt.

Az élelmiszeripar termelése 4,0 százalékkal nőtt a tavaly októberivel összevetve, az export 3,5 százalékkal, a belföldi eladások 1,1 százalékkal nőttek. Októberben a feldolgozóipar tizenhárom alága közül kilencben regisztrált termelésbővülést a KSH, a többi alágban 0,6 és 8,2 százalék közötti volumencsökkenést mért az előző év azonos hónapjához képest.

A járműgyártás után második legnagyobb alág, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 8,2 százalékkal visszaesett. Az iparágon belül a meghatározó súlyú ágazatok többségében csökkent a termelés. Átlag feletti, 13,1 százalékos volumenbővülést regisztrált a statisztikai hivatal a közepes súlyú fémalapanyag és fémfeldolgozási termék, illetve 7,8 százalékos bővülést a vegyi anyag, termék gyártásában, mind a hazai, mind a külpiaci eladások kedvező alakulása miatt.

Az előző hónaphoz hasonlóan jól teljesített a legkisebb súlyú textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártása is, az alág termelése 6,2 százalékkal emelkedett, kizárólag az export (12,7 százalékos) felfutásának köszönhetően - közölte a KSH.

Folytatódott a csökkenési tendencia a gyógyszergyártásban, az alág kibocsátása 1,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, az export 5,3 százalékos zsugorodása mellett.

Októberben a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 5,9 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. Az új exportrendelések 4,6, míg az új belföldi rendelések 14,2 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány 23,4 százalékkal haladta meg az előző év októberit.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.