Orbánék nagyot kaszálnak az Egis-felvásárláson
A Budapesti Értéktőzsde viszont súlyos veszteséget szenved el az ötödik leglikvidebb részvénynek számító Egis távozásával, ahogy veszít rajta a befektetési szolgáltató szektor és a hazai befektetők is – közölte a Napi Gazdaság.
Az Egis-felvásárlás nyertese lehet a magyar állam, a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap birtokában van ugyanis a legutolsó részvénykönyvi adatok szerint az Egis-részvények 4,74 százaléka, mintegy 369 ezer papír – idézte fel a Napi Gazdaság. Ezek 19 500 forintos árfolyamon kerültek át a nyugdíjpénztáraktól bő két évvel ezelőtt, vagyis november elején hárommilliárdos nyereséget söpörhet be a csomagon az állam.
A lap felidézte, hogy az Egis francia többségi tulajdonosa, a Servier 28 ezer forintos árfolyamon nyilvános vételi ajánlatot tett az Egis-részvényekre és jelezte, kivezeti a papírt a tőzsdéről. A korábban többször felmerült lehetőség most váratlanul érte a piacot. A lebonyolító a KBC Securities, a felajánlási idő egy hónapig áll majd nyitva a felügyelet jóváhagyása után, és az árat az ajánlat lezárása után öt munkanappal fizetik ki, vélhetően november elején.
Az ajánlatot még az Egis igazgatóságának is véleményeznie kell, amire a Napi Gazdaság információi szerint a jövő hét előtt nem lehet számítani.
Maga az ajánlati ár az Egis hétfőn regisztrált 21 050 forintos záróáránál 33 százalékkal, a 2013. szeptember 24-ét megelőző hat hónap tőzsdei átlagáránál pedig 38 százalékkal magasabb. Rossz hír a befektetőknek, hogy a Servier akkor is kezdeményezni fogja a tőzsdei kivezetést, ha esetleg az ajánlat során nem érik el a 90 százalékot és nem élhetnek kiszorítási jogukkal – hangzott el a tájékoztatón.