Vételi ajánlatot tett a Servier-csoport leányvállalata az Egis összes részvényére, a jelenlegi részvényárfolyamnál jóval magasabb áron. Az ajánlat összege 107 milliárd forint, amely a magyar tőkepiac eddigi legnagyobb nyilvános vételi ajánlata.
Az Egis Gyógyszergyár Nyrt. (Egis) bejelentette, hogy a Servier-csoport (Servier) 100 százalékos leányvállalata, az Arts et Techniques du Progrès nyilvános vételi ajánlata mellett a mai napon megkapta a mellékelt befektetői tájékoztatót. A Servier leányvállalata 28 ezer forintos részvényenkénti vételáron készpénzes ajánlatot tett az Egis valamennyi, általa még nem tulajdonolt részvényének megvásárlására. Az ajánlattevő jelenleg az Egis részvényeinek mintegy 51 százalékát birtokolja. Az Egis kereskedését a bejelentés miatt egész napra felfüggesztették.
Az Egis részvények ára 2006-ban volt utoljára 28 ezer forint környékén. A részvények utolsó, szeptember 23-i záróára 21 050 forint volt, a papírok 180 napos átlagára 20 241,5 forint. A bejelentés hatással volt a Richter-részvények árfolyamára is, amelyek délelőtt 10 óra körül közel 4 százalékos pluszban voltak. A legmagasabb értéke az Egis-részvénynek 35 055 forint volt 2006 áprilisában, a legalacsonyabb kereskedési ár pedig 1998-ban volt, amikor beütött az orosz válság, 4 ezer forint alá süllyedt a részvény értéke. Az Egis ráadásul akkor kezdett bele a modernizálásba, amikor a legmagasabb volt az árfolyam, az árfolyamot ezek után a beruházások lefelé húzták, viszont a cégben lévő potenciál növekedni kezdett, sikeres volt a modernizálás.
Az Egis a felvásárlási ajánlat tárgyában igazgatósági ülést hív össze, amelyen az igazgatóság megvitatja és határozatba foglalja az ajánlattal kapcsolatos álláspontját. A Servier-csoport az ajánlatban jelezte, hogy az Egist kivezetné a tőzsdéről.
A Napi.hu szerint az ajánlat összege 107 milliárd forint, amely a magyar tőkepiac eddigi legnagyobb nyilvános vételi ajánlata.
A Servier és az Egis
A Budapesti Értéktőzsde honlapján közzétett tájékoztató szerint a Servier egy független, magántulajdonban lévő, kutatásközpontú gyógyszeripari vállalatcsoport, amely a világ 140 országában több mint 22 000 munkavállalót foglalkoztat, közülük 3000-en a kutatás-fejlesztés területén dolgoznak. Az alapítványi formában működőszervezet elkötelezett a folyamatos kutatás iránt, árbevétele jelentős részét a kutatásfejlesztésbe forgatja vissza.
A budapesti központú Egis Gyógyszergyár Nyrt. azon vezető gyógyszergyárak egyike, amelyek működése elsősorban Közép-Európára és a FÁK országokra összpontosul. A társaság tevékenysége szív- és érrendszeri, központi idegrendszeri, valamint légző- és emésztőrendszeri betegségekre ható gyógyszerek és gyógyszerhatóanyagok fejlesztésére, gyártására és piaci forgalmazására irányul. A társaság a világ számos országában értékesíti termékeit, üzleti partnerein és leányvállalatainak erős hálózati rendszerén keresztül.
Mi a biznisz?
Az Egis éppen az idén ünnepli 100 éves fennállását. A jubileumnál gazdaságilag súlyosabb "ízfokozó" az lehet, hogy a cég – melynek részvényeinek 85 százaléka külföldi tulajdonban van (ebből birtokol 51 százalékot a Servier gyógyszergyár) – 2006 óta egy átfogó korszerűsítési projektet futtat: megújultak a hatóanyag- és késztermékgyártó üzemei, és nagy mértékben bővült a kutatás-fejlesztési kapacitása.
"Versenyképességünk kulcsa, jövőbeli sikereink legfontosabb záloga az innováció, melyre regionális szinten is kiemelkedően sokat fordítunk. Közép-Kelet-Európa összes iparvállalata közül az egyik legnagyobb összeget, évi 12 milliárd forintot költünk kutatás-fejlesztésre" – írja az Egis online portáljának beköszöntőjében dr. Hodász István vezérigazgató. A vállalat a tavalyi év második felében adta át új K+F-létesítményeit.
Az Egis ráadásul szeptember 13-án bejelentette: az EU-ban elsőként hozhat forgalomba "biohasonló monoklonális antitestet". (A monoklonális antitestek áttörést hoztak a rákos és autoimmun megbetegedések kezelésében, a túlélés új esélyét, illetve jobb életminőséget nyújtva betegek százezreinek világszerte – olvasható a közleményben.) A Remsima nevű készítménynek köszönhetően így korszerűbb kezelésre nyílhat lehetőség olyan betegségek esetében, mint például a reumás ízületi gyulladás, a gyermek- és felnőttkori Crohn-betegség, a gyermek- és felnőttkori fekélyes vastagbélgyulladás, a Bechterew kór, vagy a pikkelysömör, illetve az általa okozott ízületi gyulladás.
Alulértékelt volt az Egis
A legfontosabb az, hogy a szektortársakhoz képest jelentősen alulértékelt volt az Egis, EV/EBITDA és P/E alapon is közel 50 százalékkal – fejtette ki Horváth Ákos, az Equilor részvényelemzője. A cégben ráadásul szép készpénzállomány is van, részvényekre vetítve ez 6420 forintot jelent. A cég számai igen jók, komoly kutatási-fejlesztési potenciál is van a vállalatban, melyhez a készpénzállományt is fel lehet használni – emelte ki Horváth.
A cég papírjaiért adott ár az Equilor részvényelemzője szerint egy jó ár, a saját tőkéhez képest is 18 százalékos prémiumot adna a Servier. Kérdés lesz az, hogy mit csinál majd a francia vállalatcsoport a magyar leányával: a bevételek jelentős része már eddig is külföldről származott, így ha a vállalatcsoporton belüli szinergiákat jobban kihasználják, akkor milyen mértékű működés marad Magyarországon. A magyar gazdasági környezet most negatívan hat a cégre (vaklicit, gyógyszerár-támogatás csökkenése például), ám a nyugati-európai munkaerőnél a magyar még mindig olcsóbban dolgozik, így kétféle hatás érvényesül – emelte ki Horváth Ákos.
Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Nem bánja meg!