Magánszemélyeket bírságolt a PSZÁF
Összesen 12,5 millió forintra bírságolt a pénzügyi felügyelet két magánszemélyt a tőzsde standard kategóriájában jegyzett GrEnergie Nyrt.-ben történt befolyásszerzés kapcsán a nyilvános vételi ajánlattételi kötelezettség elmulasztása miatt.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) honlapján olvasható határozat szerint Cs. Pétert 7,5 millió forintra, F. Attila Ottót pedig 5 millió forintra bírságolta a felügyelet. Binder István, a PSZÁF szóvivője elmondta, hogy a felügyelet 2011 óta folytatott a cégnél célvizsgálatot, amelynek utóvizsgálata is volt, ezek tártak fel a társaságnál a tőkepiaci törvénybe ütköző elemeket. Korábban tiltott piacbefolyásolás és hiányos tájékoztatás miatt bírságolta a céget a felügyelet, és mindezek az intézkedések összefüggenek a jelenlegi határozattal – tette hozzá.
A nyilvános vételi ajánlattételi kötelezettséggel kapcsolatban további részleteket nem közölt a szóvivő, arra hivatkozva, hogy azok nem nyilvánosak. Arra a kérdésre, hogy a PSZÁF miért nem írta elő határozatában a vételi ajánlat megtételét, úgy fogalmazott: nem állnak fenn azok a feltételek, amelyek alapján ezt a kötelezettséget meg kellene tenniük az érintetteknek.
Júniusban tiltott piacbefolyásolás miatt 20 millió, a közzétételi és tájékoztatási kötelezettségek elmulasztása miatt pedig további 8 millió forint bírságot rótt ki a felügyelet a cégre. Akkor a PSZÁF megállapította, hogy a GrEnergie által – a 2011-ben történt alaptőke-emelés összegére vonatkozóan – nyilvánosságra hozott információk kapcsán sérültek a tőkepiacról szóló törvény piacbefolyásolás tilalmára vonatkozó rendelkezései. A felügyelet megállapította továbbá, hogy a cég a korábbi elmarasztalás és bírságolás ellenére nem szüntette meg a tájékoztatási és közzétételi kötelezettség teljesítésére vonatkozó hiányosságokat.
A GrEnergie Corporation Nyrt. (korábbi nevén Kreditjog Nyrt.) részvényeit 2010. november 29-én vezették be a Budapesti Értéktőzsdére (BÉT), a cég 100 forint névértékű papírjai a standard kategóriában forognak, legutolsó, augusztus 2-i záróáruk 24 forint volt. A cég fő tevékenységi köre az ingatlanfejlesztés, -bérbeadás és -értékesítés, ám a BÉT honlapján közzétett, 2012. évi beszámoló szerint a társaság sem tavaly, sem korábban nem végzett gazdasági tevékenységet, bevétele 2012-ben gyakorlatilag nem volt, mérleg szerinti vesztesége pedig 129 millió forint.
A társaság tavaly novemberi közgyűlésén a törvényes működés elősegítése érdekében az addigi igazgatótanács valamennyi tagját visszahívták, és helyettük új igazgatótanácsot választottak meg.