2013. június. 24. 11:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. június. 24. 11:00 Vállalkozás

Amerikában saját magukat szabályoznák a bankok

Az amerikai bankok javaslatot nyújtottak be a Fednek arról, szerintük hogyan kellene a bajba jutó bankokat feltőkésíteni. A pénzintézetek holdingjai eszerint a kockázattal súlyozott eszközeik 14 százalékára rúgó részvény- és kötvényállományt lennének kötelesek folyamatosan tartani eszközeik között, hogy az esetleg bajba jutó leányvállalataikat képesek legyenek kisegíteni.

A szabályozók szigorúbb tőkemegfelelési követelményeket terveznek előírni, ugyanis úgy gondolják, a túl nagy bankok esetleges bedőlése még mindig nagy kockázatot jelent a pénzügyi rendszer egészére. Ezért gondolták az Egyesült Államok pénzintézetei, hogy inkább elébe mennak a dolognak, és maguk javasolnbak megoldást a problémára - olvasható a Portfolio weboldalán.

A javaslat szerint a legnagyobb pénzintézetek holdingjai egy bizonyos mennyiségű részvényt és kötvényt tartalékolnának kifejezetten arra az esetre, ha valamelyik leányvállalatuk feltőkésítésre szorulna. Néhány banknak drágább hosszú lejáratú kötvényt is ki kellene bocsátania emiatt. A tervek szerint kockázattal súlyozott eszközeik 14 százalékára rúgó kötvény- és részvényállományt tartanának a bankok. A hat legnagyobb amerikai banknál, amelyeknek a nemzetközi irányelvek szerint plusztőkét kell majd képeznie, ez az arány 15-16,5 százalék között alakulhat. A Wells Fargo a kockázattal súlyozott eszközeinek jelenleg 14 százaléka, a JP Morgannek 18,4 százaléka, a Bank of America-nak 20,2, a Citi eszközeinek 20,1 százaléka részvény vagy kötvény a Goldman Sachs becslése szerint. A Fed egyelőre hivatalosan még nem reagált a bankok javaslatára, ugyanakkor a pénzintézetek hitelfelvételét eddig is támogatták, mivel ezzel növelhetik likviditásukat.
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.